Наукові видання Закарпаття в центрі уваги: ЗУІ ім. Ференца Ракоці ІІ презентував книги на ювілеї Угорської академії наук
23 травня продовжилися святкові заходи з нагоди 200-річчя Угорської академії наук, у яких брав участь Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ, представивши результати своєї діяльності. У рамках програми відбулася презентація книжкових видань, які відображають розмаїття угорського наукового життя в регіоні та дослідницькі напрацювання інституту, з особливим акцентом на збереженні й передачі інтелектуального надбання Закарпаття.
З вітальним словом до учасників звернулася Наталія Вароді, доцентка кафедри історії та суспільних наук.
Потім завідувач кафедри бухгалтерського обліку і аудиту Роберт Бачо разом з доцентом Габором Потокі представили монографію «Порівняння соціально-економічного становища Закарпаття в контексті викликів сьогодення та майбутніх перспектив». У виданні представлено аналіз сучасного стану місцевого підприємництва, досліджено економічну стратегію регіону та особливості її впровадження у 2010-х роках. Окрему увагу приділено впливу пандемії COVID-19 і воєнних дій на діяльність закарпатських підприємців.
Наступною перед учасниками заходу виступила викладачка Університету імені Лоранда Етвеша Жужанна Варга, яка презентувала видання «Монографія про місто Берегове», підготовлене за редакцією доценток кафедри історії та суспільних дисциплін Ібої Надь Самборовскі та Єлізавети Молнар Д. Із виступу учасники дізналися, зокрема, що над створенням видання працювала редакційна колегія, до складу якої увійшли викладачі Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ: доцент кафедри географії та туризму Степан Молнар Д, викладачі кафедри історії та суспільних дисциплін Адальберт Рац, Барнабаш Кейс, Юрій Чотарі, Юрій Данч, Федір Молнар, Василь Браун, Імре Сакал, Ерік Марусич, Єлізавета Молнар Д, Наталія Вароді, Ібоя Надь Самборовскі. Монографія охоплює історію міста Берегове – від доісторичних часів через події XIX століття і до сьогодення. У ній висвітлено історичні події, культурну спадщину, адміністративний устрій та повсякденне життя міста.
Насамкінець до присутніх звернулася доцентка угорського відділення кафедри Маргарита Кейс, яка презентувала книгу доцентки кафедри Одел Гал «„Відходить у вічність, Боже наш…” – Обряди поховання та запис пісень, рукописні пам’ятки в реформатських церквах регіону Угоча». Видання складається з дванадцяти розділів, у яких висвітлено історію Угочі, поховальні обряди та пісенний фольклор у їхньому контексті, основні етапи поховання, тексти рукописного пісенника для похорону та поминальної панахиди, а також матеріали відспівувачів і їхні рукописні збірки.
Після книжкових презентацій програма завершилася виставкою та дегустацією закарпатської еногастрономічної продукції під назвою «Закарпатські смаки та барви». Протягом обох днів, у перервах між подіями, що висвітлювали наукове життя Закарпаття, глядачам демонстрували закарпатські кінострічки.
Аніта Курмай
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
Magyar