Фахова зустріч у ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ: стипендіати програми «Колегіум Талентум» обмінялися досвідом та ідеями
11 січня в Закарпатському угорському інституті імені Ференца Ракоці ІІ за організації благодійного фонду «ГЕНІУС» відбулася фахова зустріч стипендіатів програми «Колегіум Талентум».
У 2010-2016 роках програма «Колегіум Талентум» популяризувала наукову діяльність як частина проєкту розвитку талановитої молоді Карпатського басейну інституту «ЕДУТУС». У 2016 році за дорученням Державного секретаріату з питань національної політики Офісу прем’єр-міністра, за підтримки та рішенням колективу Угорського університету Трансільванії Sapientia та Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, повноваження з координації програми були передані Будапештському фонду «Sapientia Hungariae».
З 2017-2018 навчального року затвердження списків стипендіатів Закарпаття здійснюється запрошеною фондом «Sapientia Hungariae» організацією – Закарпатською радою з підтримки талантів серед здобувачів вищої освіти (ЗРПТЗВО), діяльність якої контролюється благодійним фондом «ГЕНІУС».
Координатори програми кожного навчального року двічі організовують фахову зустріч стипендіатів в одному із населених пунктів компактного проживання угорців за кордоном. 11 січня 2025 року друга така зустріч відбулася в Берегові, в ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ.
Першою з вітальним словом до учасників звернулася директорка благодійного фонду «ГЕНІУС» Наталія Вароді, яка, серед іншого представила господарів, членів правління, координаторів проєкту.
«Ми, причетні до програми «Колегіум Талантум», утворюємо єдину спільноту. Нашим завданням є не лише сприяти розвитку угорських інтелектуалів за кордоном, але й об’єднатися, щоб з упевненістю стверджувати, що ми є однією спільнотою в Карпатському басейні»,
– зазначив голова Національної ради студентів-науковців Томаш Вейсбург.
«Тішуся, що ця фахова зустріч відбувається сьогодні в Берегові, адже завдяки цьому закарпатські колеги-учасники програми, які не можуть перетнути кордон через військовий стан в країні, можуть взяти участь у ній особисто»,
– зауважив у своєму виступі ректор ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Степан Черничко.
Потім слово взяла президентка ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Ільдіко Орос, яка розповіла про заснування закладу, наголошуючи, що інститут є не лише освітнім осередком, а й чудовою можливістю познайомитися з людьми, знайти друзів та свою другу половинку. «Нашою метою завжди було згуртувати представників майбутньої інтелігенції Закарпаття в одну спільноту», – додала вона.
Декан Угорського університету Sapientia в Трансільванії Мартон Тонк поділився спогадами про виклики, з якими зіткнулися координатори та учасники програми «Колегіум Талентум» на початковому етапі її реалізації.
«Вісім років тому віце-прем’єр-міністр Жолт Шем’єн в одному з інтерв’ю запропонував делегувати кураторстство над програмою КТ, яка вже добре зарекомендувала себе, Угорському університету Sapientia в Трансильванії та Закарпатському угорському інституту імені Ференца Ракоці ІІ. Спершу це виклало страх, але, на щастя, ми успішно вирішили всі проблеми, що постали перед нами»,
̶ сказав він.
Насамкінець з вітальним словом до гостей звернувся голова фонду «Sapientia Hungariae» Петро Заводський.
Після офіційної частини заходу присутні прослухали доповідь проректора з наукової роботи та питань якості освіти Закарпатського угорського інституту імені Ференці Ракоці ІІ Дюли Фодора на тему «Актуальні питання освіти в Україні, труднощі та виклики сьогодення».
У другій половині дня стипендіати взяли участь в екскурсії ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ та визначними місцями Берегова.
A. K.
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
- Magyar