Слава хоробрим! – У ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ вшанували пам’ять героїв Революції та Національно-визвольної війни 1848–49 років
1848-1849 роки – переломний період в історії угорської нації. Кілька молодих людей згуртувалися і повірили у свої сили, щоб вибороти свободу для свого народу. Революційний переворот приніс очікувані зміни, але боротьба за свободу зазнала поразки. Попри це, пам’ять про героїв тих подій живе на сторінках історії та в серцях угорського народу й донині.
14 березня Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці II спільно з Центром організації культурно-масових заходів імені Фодо Шандора вшанували подвиг героїв тогочасних переломних подій церемонією покладання вінків.
Захід розпочався зі співу національної молитви угорського народу – Державного Гімну.
Потім слово взяв керівник дипломатичної місії Консульства Угорщини в Берегові, д-р Іштван Дєбнар, який інтерпретував звернення прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана:
«Ми, угорці, хочемо, щоб 2025 рік став роком повноцінного життя, у якому ми можемо вільно і без будь-яких обмежень послуговуватися рідною мовою, використовувати нашу символіку та плекати нашу національну спадщину в мирній атмосфері, яка робить нас однією з найважливіших культурних націй у Європі. […] Захист наших національних інтересів – наш обов’язок. Ми повинні згуртуватися заради того, аби протистояти силам, які прагнуть обмежити права представників угорської національної меншини.»

Депутатка Європарламенту від фракції «ФІДЕС» Вікторія Ференц зауважила, що на долю угорської національної меншини Закарпаття випало чимало випробувань і трагедій, які вона гідно подолала.
«Ми пережили „маленькі роботи”, репресії з боку радянської влади, залякування і переживемо теперішні воєнні часи. Але знаєте чому? Потрапляючи в кризові ситуації, людина здатна знайти в собі справжню внутрішню силу і винахідливість. У наше ДНК, закарпатських угорців, закладено не прагнення до багатства, великого будинку чи машини, а мужність, вміння долати труднощі та наполегливість. У моменти, коли схиляємо голови перед постаментом Лайоша Кошута чи Шандора Петефі, ми не лише віддаємо належне героям угорського народу, але й висловлюємо вдячність їм за те, що вони показали нам приклад, як не втрачати мужність і наполегливість навіть у найбільші і найстрашніші буремні часи»,
— додала вона.

Потім у виконанні лаборанта кафедри філології ЗУІ ім. Ф. Ракоці II Сільвестра Ферку пролунала композиція ансамблю «Корморан» під назвою «Harangok dala» («Пісня дзвонів»).
Опісля цього заступниця Державного секретаря з питань молоді Міністерства культури та інновацій Угорщини Жофія Надь-Варга акцентувала увагу на тому, що 2025 рік є особливо значущим для угорського народу, адже саме цього року виповнюється 200 років від дня народження угорського поета та прозаїка Мора Йокаї.
«Йокаї був прихильником ідеї побудови суверенної, самодостатньої, гордої та сильної Угорщини і зробив чимало для цього. Він не зрікся своєї ідеї навіть тоді, коли доводилося захищати країну зі зброєю в руках, а слова та аргументи вважав такою ж потужною зброєю, як і свій багнет-гвинтівку. У рік пам’яті Йокаї ми відзначаємо ще й Рік патріотизму. У 1848-49 роках саме молодь боролася за свободу. Такі ж події відбувалися в 1956 і 1989 роках, під час державного перевороту. Цю боротьбу почали також молоді люди, які вірили в майбутнє і в те, що нація та громада здатні триматися разом. Ці події – історична спадщина, яка об’єднує нас, угорців, як всередині країни, так і за її межами»,
– підсумувала вона.

Слідом за нею свою переможну промову виголосив студент другого курсу спеціальності «Прикладна математика» Фахового коледжу Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II, переможець 9-го Закарпатського угорського ораторського конкурсу Йожеф Бийреш.
Заключним акордом заходу стало покладання вінків до меморіальної дошки Кошута, встановленої на вході до ЗУІ ім. Ф. Ракоці II, меморіальної дошки Петефі, розміщеної на стіні Закарпатського угорського драматичного театру, та пам’ятника Шандору Петефі біля ресторану «Золота пава», де у виконанні Сільвестра Ферку прозвучала «Nemzeti dal» («Національна пісня»).
Під час церемонії покладання вінків студенти другого курсу кафедри педагогіки, психології, початкової та дошкільної освіти та управління закладом освіти ЗУІ ім. Ф. Ракоці II, а також здобувачі вищої освіти спеціальності «Бухгалтерський облік та аудит» Ребека Кочіш та Алекса Лазар виконали пісню «Kossuth-nóta» («Пісня Кошута») та народну пісню «Gábor Áron rézágyúja» («Мідна гармата Габора Арона»). Студентів до виступу підготувала викладачка народних пісень Ержебет Кокаш.
Аніта Курмай