Ментальне здоров’я у тіні війни – У ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ обговорили важливі аспекти збереження душевної рівноваги

14 березня за участі депутатки Європарламенту від фракції «Фідес» Вікторії Ференц відбувся круглий стіл на тему «Ментальне здоров’я на Закарпатті у тіні війни». Захід проходив у Закарпатському угорському інституті імені Ференца Ракоці II.

Зустріч мала на меті об’єднати експертів і зацікавлених осіб для визначення причин психічних розладів, спричинених війною, пошуку шляхів їх подолання та покращення добробуту населення регіону.

У вступному слові ректор ЗУІ ім. Ф. Ракоці II Степан Черничко підкреслив, що ідея проведення круглого столу виникла з потреби обговорити стратегії подолання труднощів, адже, як кажуть, у здоровому тілі – здорова душа, а запорукою міцного фізичного стану є здоров’я душі.

«Як депутатка Європарламенту, я беру участь у роботі різних комітетів. Одним з них є Комітет з питань охорони громадського здоров’я, у роботі якого нам допомагає комісар з питань охорони здоров’я Олівер Варгелі. Відтак мені делегували повноваження опікуватися психічним здоров’ям закарпатських угорців, адже психічне благополуччя відіграє ключове значення не лише на рівні особистості, але й на рівні суспільства в цілому. З наближенням миру відбиток від пережитих подій залишиться у пам’яті, вони відкладаються у підсвідомості, і саме тому важливо дбати не лише про фізичне, а й про психічне здоров’я»,

– зауважила Вікторія Ференц.

У своєму виступі керівник дипломатичної місії Консульства Угорщини в Берегові д-р Іштван Дєбнар зазначив, що, подібно до інших регіонів України, російсько-українська війна торкнулася життя і закарпатців. За його словами, з самого початку повномасштабного вторгнення угорський уряд проводить найбільшу гуманітарну місію в своїй історії, надаючи допомогу постраждалим від збройного конфлікту.

Після виголошення урочистих промов розпочався круглий стіл, модератором якого став Степан Черничко.

Першими своїми спостереженнями про найчастіші проблеми, з якими їм довелося зустрітися серед прихожан, поділилися секретарка Мукачівської римо-католицької дієцезії Марта Попович-Палотай, парох Іштван Погань, директор Закарпатського обласного благодійного фонду «Карітас святого Мартина» Федір Фегер, єпископ Закарпатської реформатської церкви Олександр Зан-Фабіан, греко-католицький священник, фахівець з ментального здоров’я Крістіан Абрань. На основі заслуханих доповідей можна зробити висновок, що особливу увагу слід приділяти моральній підтримці дітей, розлучених сімей і пар, а також створенню груп підтримки для осіб, які пережили важку втрату. Оскільки чоловіки, які опинилися за кордоном, у переважній більшості випадків можуть провести близьку їм людину в останню путь лише в режимі онлайн, це є для них надзвичайно важким випробуванням.

Потім виступила педіатриня, директорка Закарпатської обласної дитячої лікарні Єлизавета Біров. У своїй доповіді вона наголосила на великій відповідальності, яка лежить на дитячих лікарнях, оскільки держава зобов’язала всі медичні заклади організувати роботу психіатричних відділень. За її словами, найгострішою проблемою залишається нестача кваліфікованих спеціалістів.

Відтак про діяльність своїх організацій, про програми підтримки переселенців та тих, хто залишився на батьківщині, про набутий досвід та проблеми сьогодення розповіли голова Закарпатської філії Угорської екуменічної служби допомоги Янош Геревич та голова Берегівської районної Мальтійської служби допомоги Іван Макук.

Тему підтримки висвітлила і викладачка ЗУІ ім. Ф. Ракоці II, очільниця психологічної служби закладу Емьоке Бергхауер-Олас, яка, серед іншого, розповіла про існування різноманітних психічних проблем, наголосивши, що вони підтверджені різними дослідженнями. Вона зазначила, що те, що відбувається тут, на Закарпатті, виходить за рамки психічної гігієни, адже співробітники психологічної служби стикаються з ситуаціями, подолати які можливо лише за допомогою адекватного фахівця. Психологиня також додала, що з вересня 2025 року у навчальному закладі стартує курс підготовки психологів, запуск якого зумовлений кризовою ситуацією у сфері психічного здоров’я.

На завершення Вікторія Ференц подякувала учасникам за участь у цій дискусії та за те, що поділилися проблемами, з якими стикаються представники різних верств населення, додавши, що цю тему вкрай важливо порушувати, адже це єдиний спосіб надати посильну допомогу тим, хто її потребує.

«Я дякую євродепутатці за ініціативу підняти це питання з подальшим винесенням його на обговорення в Європарламенті. Ми повинні визнати, що психологічної допомоги потребують і потребуватимуть не лише ті, хто безпосередньо бере участь у бойових діях, але й ті, хто перебуває в віддалених районах, зокрема, тут, на Закарпатті, адже війна має вплив і на місцеве населення. Хай сьогоднішній захід стане поштовхом до цього»,

— підсумувала роботу круглого столу президентка ЗУІ ім. Ф. Ракоці II Ільдіко Орос.

Аніта Курмай

    Ця стаття також доступна наступними мовами

  • Magyar
  • English