102 випусника ПЗ «Закарпатський угорський ліцей з угорською мовою навчання» отримали свої атестати
5 липня в атріумі Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ, у приміщенні ПЗ «Закарпатський угорський ліцей з угорською мовою навчання», відбулася перша урочиста церемонія вручення атестатів про повну загальну середню освіту. Загалом документи про здобуття повної загальної середньої освіти отримали 102 випускники ліцею.
Захід урочисто відкрила директорка Закарпатського угорського ліцею Дора Коврей. У своїй промові вона наголосила, що церемонія вручення атестатів є не лише святом завершення навчального року, а й початком нової ери в історії мережі ліцеїв.
Сьогодні ми є свідками особливого історичного моменту: ми зібралися тут разом, аби провести першу церемонію вручення атестатів про повну загальну середню освіту в мережі освітніх закладів ПЗ «Закарпатський угорський ліцей з угорською мовою навчання». Це не просто завершення навчального року, а й початок нової епохи — адже на молодій гілці дуба з’явилися перші жолуді,
– підкреслила очільниця ліцею.
У своїй промові вона також зазначила, що вже з наступного навчального року до п’яти існуючих освітніх центрів ЗУЛ – у Великих Добронях, Малих Геївцях, Береговому, Виноградові та Пийтерфолві – додадуться ще два: у Вишкові та Вилку. Це значно розширить географію діяльності закладу.
Потім директорка привітала випускників, назвавши їх «першими плодами спільноти» – тими, хто з гордістю та впевненістю прокладатимуть шлях майбутнім поколінням.
Сьогодні 102 учні отримають атестати про повну загальну середню освіту. Це не просто цифра, а підтвердження того, що ми недаремно мріяли про великі звершення, будували і вірили. Дорогі випускники, ви були першими, хто сміливо переступив поріг нової школи, прийняв виклик і тепер упевнено крокує стежками, які ведуть вас далі по життю. Ми пишаємося вами!
– додала Дора Коврей.
Вона також висловила щиру подяку батькам, засновникам та уряду Угорщини за підтримку і внесок у реалізацію цієї важливої події.

Після промов розпочалася церемонія вручення відзнак за досягнення в навчанні та участь в олімпіадах. Грамоти отримали учні, які продемонстрували високі результати у навчанні та успішно виступили на олімпіадах, організованих Закарпатським угорськомовним педагогічним товариством.
Учениця 10 класу Великодобронської філії ЗУЛ Олівія Вантуш здобула грамоту за видатні успіхи в навчанні. Учень 11 класу Мартін Пінте виборов третє місце на олімпіаді з інформатики та отримав почесну грамоту. Діяльність вчительки Естер Балог відзначили листом подяки.
У малогеєвецькій філії почесні грамоти за видатні успіхи в навчанні отримали учні 10 класу Іштван Сіярто, Олександра Федич та Язмін Шутак. Вероніка Варга була відзначена грамотою за відмінні успіхи в навчанні. Софія Раті здобула одразу кілька відзнак: грамоту за відмінні успіхи в навчанні, за друге місце у конкурсі красномовства імені Ференца Казінці та за перемогу в олімпіаді з правопису імені Ласло Караді. Кітті Вагнер, учениця 11 класу, також отримала грамоту – за відмінне навчання та третє місце в олімпіаді з правопису імені Ласло Караді. Вікторія Орбан продемонструвала високі результати, виборовши третє місце в тій же олімпіаді з правопису, а також перші місця в олімпіадах з природознавства та географії. Їхні наставниці – Ібоя Пердук та Ержебет Ковач – отримали листи подяки за плідну педагогічну працю. За видатні успіхи в навчанні грамотами були нагороджені й учні 11-го класу Берегівської філії Ребека Мандзак, Ірина Курпа та Домініка Мітро. Учнів виноградівської філії – Марію Софію Гелетей та Арсена Кіша – нагородили грамотами за видатні успіхи в навчанні. Учні 10-го класу Пийтерфолвівського центру – Доріна Каменца, Богларка Оросі та Міклош Четнекі – були нагороджені почесними грамотами за видатні успіхи в навчанні. Крім грамоти за видатні успіхи в навчанні та третє місце в олімпіаді з математики імені Зоарда Геевце також був відзначений Дейнеш Манді. За вагомий внесок у підготовку учня до олімпіади вчителя Василя Варгу відзначено подячним листом.
Після вручення грамот відбулося особливе нагородження. Диплом за мужність, наполегливість і зразкову самопожертву присудили учениці Виноградівської філії Емілії Кончанські. Оскільки вона не змогла бути присутньою на церемонії, нагороду замість неї отримала класна керівниця Еріка Молнар.

Після вшанування успіхів у навчанні та досягнень в олімпіадах до присутніх звернулася уповноважена прем’єр-міністра з питань просування педагогічних інновацій та зміцнення освіти, орієнтованої на сімейні цінності, д-р Каталін Балатоні. У своїй промові вона акцентувала увагу на важливості солідарності, наполегливості та збереження національних цінностей — принципів, що набувають особливої ваги в умовах нинішніх викликів.
Збереження мови, культури та поваги до навчання у час, коли навіть повсякденна безпека може бути під загрозою, – це не лише освітнє, а й національне завдання,
– підкреслила вона.
До випускників вона звернулася зі словами напуття:
Будь ласка, не забувайте про цінності, яких ви набули: силу спільноти, любов до рідної мови, відповідальність один за одного. Світ стрімко змінюється, але триматися разом – це завжди вірний орієнтир.
На завершення д-р Каталін Балатоні щиро привітала випускників і побажала їм щасливої дороги у доросле життя.
Після виступу почесної гості до присутніх звернувся ректор Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ Степан Черничко. У своїй промові він поділився роздумами про непростий, але результативний шлях становлення Закарпатського угорського ліцею.
Минуло лише два роки відтоді, як у 2023 році в п’яти населених пунктах почали писати історію Закарпатського угорського ліцею. Ці два роки промайнули дуже швидко, і ось ми вже тримаємо в руках перші атестати – справді зразковий темп,
– відзначив ректор. Підкреслив, що попри початкові труднощі, сьогоднішній день – історичний, як і момент відкриття ліцею:
Це була історична подія, коли два роки тому ми відкривали перший навчальний рік спільним святом у Виноградові. І сьогодні ми знову пишемо історію – ви стали першими випускниками ліцею, хто здобув одночасно професійно-технічну освіту та атестат про повну загальну середню освіту.
Окрім щирих привітань учням, Степан Черничко подякував і батькам – за ту підтримку, терпіння та любов, з якими вони невтомно допомагали своїм дітям долати всі труднощі на цьому шляху.
Після промови Степана Черничка від імені 10-х класів з випускниками попрощалася учениця малогеєвецької філії Софія Раті, а потім у виконанні учня Пийтерфолвівської філії Дениса Манді прозвучав вірш Рийки Андраші «Ha elmész» («Якщо ти підеш»). Від імені випускників слова подяки своїм вчителям, батькам і громаді, яка їх підтримала, висловили Єва Молнар, Кітті Вагнер, Марта Надь, Андреа Білак і Кітті Фуделла.
Після цього відбулося вручення атестатів про повну загальну середню освіту та подарункових наборів. 23 учні з Великої Доброні, 10 з Малих Геївців, 17 з Берегова, 12 з Виноградова та 40 з Пийтерфолви отримали свої заслужені атестати. Церемонія вручення документів про середню освіту стала ще більш зворушливою завдяки пісням, які виконували студенти на кожній з навчальних осередків ЗУЛ.
З вітальним словом до випускників також звернулася президентка Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ Ільдіко Орос. На початку промови вона процитувала Девіда Ллойд Джорджа, підкресливши важливість цього дня:
Не забуваймо широко крокувати, коли це потрібно. Два маленькі стрибки не допоможуть вам подолати прірву.
Таким чином вона символічно натякнула, що і Закарпатський угорський ліцей, і його перші випускники дійсно зробили великий, сміливий стрибок уперед.
Відзначаючи досягнення випускників, Ільдіко Орос наголосила, що вони назавжди залишаться першими в історії ліцею – поколінням, яке заклало основу традицій і вписало свої імена у літопис закладу.
Говорячи про майбутнє, очільниця інституту заохотила випускників не зупинятися на досягнутому. Для тих, хто ще не склав усіх іспитів, вона нагадала про можливість вступу до Центру професійно-технічної освіти імені Еде Егана – там можна здобути фах, а також підготуватися до національного мультипредметного тесту з чотирьох базових предметів.
Тим, хто успішно склав іспити, відкривається шлях до вищої освіти – зокрема, й до навчання у Закарпатському угорському інституті імені Ференца Ракоці ІІ.
На завершення свого виступу Ільдіко Орос закликала молодь сміливо рухатися вперед, не боятися змін і відкривати для себе нові можливості – незалежно від того, чи оберуть вони професійно-технічну освіту, чи університетський шлях. Вона підкреслила, що сьогоднішній день – це не прощання, а лише мить перед новою зустріччю.
Після того, як представники історичних церков звернулися з молитвою та попросили Божого благословення для молоді й усіх присутніх, пролунали слова, які стали символічним підсумком цього історичного дня:
Школа може дати своїм учням багато – знання, орієнтири, відчуття єдності, спільнототворення. Але цей ліцей дав дещо більше: шанс. Перший випуск сьогодні прощається, створюючи традицію. Сьогодні зі школи йдуть 102 учні — 102 різні історії, 102 кроки в майбутнє.
Церемонія завершилася співом пісні «Szózat», яку вважають неофіційним гімном Угорщини.

Онисько Д.
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
Magyar