19 лютого 2025 року проєкт «Дипломатичний фронт» вітав на черговій онлайн – зустрічі Тимчасового повіреного у справах України в Лівані Олександра Овчарова

Захід організували Центр міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції спільно з Інформаційним центром ЄС. Тимчасовий повірений у справах України в Лівані розповідав про особливості дипломатичної служби в Африці та на Близькому Сході. Модератором онлайн-зустрічі виступив проф. Ужгородського національного університету  Ігор Тодоров.

У заході взяли участь Марусинець Маріанна – кандидат філологічних наук,  доцент кафедри історії та суспільних дисциплін, старший дослідник Науково-дослідного центру імені Тіводора Легоцькі та студенти 1 курсу зі спеціальності Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії Закарпатського угорського інституту імені Ф. Ракоці ІІ.

Олександр Євгенович Овчаров  український дипломат, з 10 грудня 2013 по 7 грудня 2018 — Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Сенегал. Почав виконувати обов’язки посла з 23.02.2014 року. З 12 квітня 2016 по 7 грудня 2018 — Надзвичайний і Повноважний Посол України у Габонській Республіці за сумісництвом. З 12 квітня 2016 по 7 грудня 2018 — Надзвичайний і Повноважний Посол України у Республіці Кот-д’Івуар за сумісництвом. З 12 травня 2016 по 7 грудня 2018 — Надзвичайний і Повноважний Посол України у Республіці Ліберії за сумісництвом.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Особливої уваги дипломат надав ситуації в Лівані, назвавши цю країну надзвичайно важливою для України. Наразі вона переживає складний період: понад 2,5 роки в Лівані не було президента, а 13 спроб обрати його в парламенті закінчилися невдачею. Також у країні панує глибокі економічна та енергетична криза й високий рівень корупції.

У своїй зовнішній політиці Ліван дотримується принципово нейтральної позиції, балансуючи між інтересами ключових гравців регіону, за кошт яких держава й виживає. Утім наступного дня після початку повномасштабного вторгнення Ліван став першою країною Близького Сходу, яка офіційно засудила кремль і закликала негайно вивести війська з України. Крім того, Ліван підтримав усі резолюції ООН, які засуджували напад на нашу державу.

Хоч на початку повномасштабної війни Ліван був змушений закрити своє посольство в Києві, та не втратив прагнення розвивати взаємовигідні відносини з Україною. «Можу сміливо оцінити українсько-ліванські відносини як позитивно стабільні, з хорошою перспективою до стрімкої активізації», – підкреслює дипломат.

Олександр Овчаров також розповів про унікальну конституційну систему Лівану, засновану на конфесійному принципі, де кожна релігійна група має закріплені за нею вищі державні посади. Зокрема, пост президента повинен обіймати мароніт, прем’єр-міністра — суніт, посаду голови парламенту — шиїт, пости заступників прем’єр-міністра і голови парламенту — православні і под.

Під час другої частини зустрічі учасники мали можливість поставити питання Тимчасовому повіреному у справах України в Лівані. Зокрема, цікавило, з якими питаннями українці звертаються до консульства. Олександр Овчаров зауважив, що більшість звернень стосуються питань проживання в Лівані, оформлення документів і правових питань. Також громадяни звертаються для реалізації навчальних програм, проведення культурно-освітніх заходів та ін. А от найпоширенішою причиною переїзду українців до Лівану називає кохання.