До Дня угорської науки у ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ презентували одразу два видання

У рамках серії заходів, присвячених Дню угорської науки, кафедра історії та суспільних дисциплін спільно з Науково-дослідним центром імені Тіводора Легоцкі Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ організували презентацію видання «Монографія міста Берегове» та «Хроніка Великих Берегів». Наукова подія відбулася 27 листопада в читальному залі бібліотеки імені Опацоі Чере Яноша ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ.

Спочатку до учасників заходу з вітальним словом звернувся провідний консул Угорщини в Берегові Іштван Буцко, який у своєму виступі нагадав, що 3 листопада 1825 року Іштван Сечені пожертвував свій річний дохід від маєтків на користь Товариства угорських науковців, тим самим поклавши осноположний камінь до заснування Угорської академії наук.

«У нашому закладі вже стало традицією організовувати різні заходи до Дня угорської науки. Таким чином ми демонструємо свої можливості щодо сприяння розвитку угорської науки в міру своїх ресурсів. Обидва видання, представлені сьогодні, заслуговують на увагу, оскільки це дійсно чудові роботи»,

– зазначив ректор ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Степан Черничко.

Після цього відбулася презентація книги «Монографія міста Берегове», про яку детальніше розповіли почесний професор Дебреценського університету д-р Янош Барта та викладач Ужгородського національного університету Василь Зубанич. Збірник побачив світ за редакцією доцентів кафедри історії та суспільних наук Ібої Надь Самборовскі та Єлізавети Молнар Д. Авторами публікації є викладачі кафедри історії та суспільних дисциплін: доцент кафедри географії та туризму Степан Молнар Д., Адальберт Рац, Барнабаш Кейс, Юрій Чотарі, Юрій Данч, Федір Молнар, Василь Браун, Імре Сакал, Ерік Марусич, Єлізавета Молнар Д., Наталія Вароді, Ібоя Надь Самборовскі. У книзі представлено історію Берегова від доісторичних часів через призму подій 19 століття до сучасності, його розвиток, культуру, адміністративний устрій, повсякденне життя.

Після цього відбулася цікава дискусія з авторами та редакторами книги, під час якої доцент кафедри історії та соціальних дисциплін Імре Сакал розпитував про обставини написання монографії, тим самим приблизивши студентів до минулого Берегова.

У другій половині дня відбулася презентація книги «Хроніка Великих Берегів», яку представили завідувач кафедри історії та суспільних дисциплін Юрій Чотарі та доцент кафедри географії та туризму Степан Молнар Д. Автором книги є доцентка кафедри історії та суспільних дисциплін Ібоя Надь Самборовскі. Видання знайомить з Великими Берегами від першої згадки про село, що датується періодом Національно-визвольної війни під проводом Ракоці та Другою світовою війною, до сьогодення, розповідає про будні населеного пункту, його визначні пам’ятки, видатних місцевих мешканців, які згадуються поіменно.

Після цього слово взяла співробітниця Науково-дослідного центру імені Тіводора Легоцкі Єлізавета Молнар Д., яка поспілкувалася з авторкою публікації. Під час бесіди Ібоя Нодь Самборовскі зазначила, що публікація орієнтована на мешканців Великих Берегів, однак вона також може стати корисною для туристів, які приїжджають до цього регіону.

Благочинний Великоберезького реформатського церковного округу, директор Великоберезького реформатського ліцею, представник громадської організації «Разом за Нодьберег», яка допомогла у виданні книги «Хроніка Великі Береги», Василь Товт подякував авторці за її працю.

Насамкінець, президентка ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Ільдіко Орос привітала Ібою Надь Самборовскі з її доробком та висловила сподівання, що книга буде доповнена та опублікована у вигляді великої монографії.

A. K.

    Ця стаття також доступна наступними мовами

  • Magyar