Двоє викладачів кафедри біології та хімії ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ отримали звання «Доцент»
Згідно з рішенням Кваліфікаційної комісії Міністерства освіти і науки України, звання доцента присвоєно завідувачці кафедри біології та хімії д-р. Ержебет Когут та викладачці кафедри біології та хімії, науковій співробітниці Науково-дослідного центру імені Іштвана Фодора Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ д-р. Єві Андрик. Урочисте вручення відповідних сертифікатів відбулося 12 лютого на засіданні Вченої ради ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ.
Д-р Ержебет Когут здобула ступінь доктора філософії в Докторській школі садівництва Будапештського університету Корвінус у 2013 році. Тема її кандидатської дисертації: «Оцінка та розмноження in vitro природних популяцій бузку звичайного (Syringa josikaea Jacq. fil. ex Rchb.) та бузку естетичного (Leucojum aestivum L.) на території Закарпатської області». Сфера її наукових інтересів охоплює ботаніку, дослідження флори, охорону природи та екологічну освіту. Вона є авторкою або співавторкою чотирьох монографій, одного дослідження, індексованого в базах даних WoS та Scopus, восьми публікацій у журналах категорії «Б» та понад сорока наукових статей, опублікованих в українських і міжнародних фахових виданнях, а також кількох методичних публікацій. Завідувачка кафедри брала участь у кількох міжнародних проєктах і наразі є активною учасницею волонтерського проєкту «Сад дерев» (MyGardenOfTrees), який фінансується Європейською Комісією і координується дослідницькою групою WSL Швейцарського федерального інституту наукових досліджень.
Окрім дослідницької діяльності, д-р Ержебет Когут активно займається реалізацією програм підтримки талановитої молоді та підвищення рівня екологічної освіти на Закарпатті. Вона є ініціаторкою та головною організаторкою літніх природоохоронних та еколого-освітніх таборів, олімпіади з біології імені Антала Маргітаі, а також фаховою керівницею і упорядницею програми підтримки талановитої молоді в галузі біології, яку реалізує благодійний фонд «ГЕНІУС». Завідувачка кафедри біології та хімії активно бере участь в організації підготовчих занять та конкурсних турів олімпіади з біології Карпатського басейну імені Германа Отто, олімпіади з хімії імені Дьєрдя Гевеші та олімпіади з географії імені Пала Телекі, деякі з яких проводяться на Закарпатті. Вона також є ідейною натхненницею та фаховою організаторкою численних освітньо-просвітницьких заходів у ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ, наукових студентських конференцій та тематичних виїзних експедицій до визначних місць України та зарубіжжя. За видатну діяльність у сфері виховання обдарованої молоді Президія Товариства природничих наук Угорщини у 2021 році нагородила її пам’ятною медаллю імені Пала Бугата-Яноша Сентаготая.
Д-р Єва Андрик отримала ступінь кандидата біологічних наук у 2004 році в Київському національному ботанічному саду імені М. М. Гришка Національної академії наук України. Вона займається вивченням ботаніки, екології рослин, популяційної біології та мікології. Темою її дисертації є: «Біолого-екологічна характеристика та питання охорони Fritillaria meleagris L. (Liliaceae Juss.) на Притисянській низовині». Викладачка є авторкою та співавторкою понад ста наукових праць в Україні та за кордоном, зокрема п’яти монографій, двох публікацій у журналах, що індексуються в базах даних WoS та Scopus, а також 22 статей у фахових виданнях України. Як наукова співробітниця Науково-дослідного центру імені Фодора Іштвана, вона брала участь у кількох міжнародних проєктах, що стосуються визначення інвазійних видів рослин у нашому регіоні, складання ареалів їхнього кількісного співвідношення та оцінки тенденцій розповсюдження. Д-р Єва Андрик є кураторкою відділу наукового гербарію кафедри біології та хімії. Її гербарна та флористична колекція, яка постійно поповнюється, є важливою основою для наукових досліджень у галузі ботаніки на Закарпатті та в регіоні. Вона є ініціаторкою та фаховою організаторкою низки конференцій, серед яких міжнародні наукові конференції з нагоди 130-річчя від дня народження Антала Маргітаі та 200-річчя від дня народження Лайоша Вагнера.
Щиро вітаємо обох викладачок з професійними досягненнями та бажаємо подальших успіхів у їхній роботі!
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
Magyar