In memoriam Georges: У Берегові відкрилася виставка робіт Дьєрдя Бенкева
ГО «Товариство угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва імені «Імре Ревеса» (RIT) організувала пам’ятну виставку робіт Дьєрдя Бенкева, церемонія відкриття якої відбулася 18 вересня у галереї «Na’Conxypán».
Першим з вітальним словом до присутніх звернувся художник, графік, лаборант Мистецького відділу Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ Чаба Куташі, який, серед іншого, представив життєвий шлях видатного митця.
Дьєрдь Бенкев народився 31 жовтня 1947 року в родині робітників, в Берегові, де і прожив усе своє життя. З 1967 по 1971 рік опановував секрети живопису в Ужгородському училищі прикладного мистецтва під наставництвом видатних митців Закарпаття – Шандора Петкі, Віктора Демидюка та Ганни Горват. У 1972-1992 роках працював художником-декоратором на різних підприємствах, у 1991 році став членом ГО «Товариство угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва імені Імре Ревеса». У 1993 році вступив у ряди Товариства образотворчого та прикладного мистецтва Угорщини. З 2002 до 2011 року обіймав посаду штатного викладача Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ, а з 2011 до 2015 року вів лише лекційні заняття. У 2007 році Президент Угорської Республіки нагородив Дьєрдя Бенкева Срібним хрестом за заслуги перед Угорщиною. Художник відійшов у вічність 1 грудня 2020 року, залишивши чималий доробок у пам’ять про себе.
Розповіді про життєвий шлях Бенкева своїми власними спогадами та враження від тісного зв’язку з майстром пензля підсилила голова RIT, кураторка галереї «Na’Conxypán» Агнеш Кулін.
«З Дьордем Бенкевом, або Дюрієм, як ми називали його в сім’ї, кожен знайомий по-своєму. Хтось знає його як вчителя, хтось як приятеля з Берегова, з яким можна поспілкуватися за чашкою кави. Мені випала нагода знати його як художника і члена сім’ї, адже він був моїм дядьком»,
– розпочала свою розповідь кураторка. За її словами, Дьєрдь Бенкев спершу хотів обрати шлях священика, а не художника, втім його вчителька Гізелла Дравоі помітила здібності хлопця і часто давала йому завдання, для виконання яких необхідно було застосувати навички малювання. Окрім мистецтва, Дьєрдь Бенкев захоплювався літературою, тож з-під його пера вийшло кілька поетичних творів.
«Готуючись до пам’ятної виставки, ми провели оцифрування не лише його художніх, але й поетичних творів. Користуючись нагодою, хочу попросити всіх, хто ще зберігає картини Дьєрдя Бенкева, принести їх нам, у галерію «Na’Conxypán», аби закарбувати їх на фото», – звернулася до присутніх Агнеш Кулін, а потім розповіла про експозицію робіт, всі елементи якої є приватною власністю.
«Висловлюємо подяку родинам Орос, Когут і Кулін за їхні пожертви, без яких сьогоднішня виставка була б неможливою»,
– додала вона.
Голова РІТ наостанок зауважила, що на цьому виставки не закінчуються. 18 жовтня відзначається День угорського живопису, з нагоди якого члени РІТ організують майстер-клас з виготовлення колажів за мотивами творів Дьєрдя Бенкева.
Опісля вітальних промов гості галареї оглянули представлену експозицію.
Виставка триватиме до дня народження Дєрдя Бенкева – до 31 жовтня. ГО «Товариство угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва імені Імре Ревеса» чекає усіх поціновувачів мистецтва.
Аніта Курмай
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
- Magyar