Карпатський басейн об’єднує зусилля: у Бучі запрацював новий дитсадок в серці угорської громади
У рамках програми «Розвиток ДНЗ Карпатського басейну» 13 грудня відбулося урочисте відкриття філії закладу дошкільної освіти «Бучу» приватного закладу «Гімназія імені Каталін П. Франгепан». У заході – серед інших високоповажних гостей – взяв участь Державний секретар з питань національної політики Леврінц Нача.
День розпочався з екскурсії будівлею навчального закладу.
Після цього відбулися урочистості з нагоди відкриття дитсадка за участі державного секретаря з питань національної політики Леврінца Начі, голови Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства (ЗУПТ), президентки Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ Ільдіко Орос, начальниці Департаменту освіти і науки Закарпатської обласної військової державної адміністрації Маріанни Марусинець та представника Міністерства закордонних справ України в Ужгороді Михайла Дзихори. Урочистості супроводжувалися традиційним перерізанням стрічки, відкриттям меморіальної дошки спонсора та іменної таблички дитсадка.
Захід продовжився у музичному класі закладу, де гостей привітала голова офісу ЗУПТ з методичних питань Єва Фодор, яка звернула увагу на те, що за підтримки ЗУПТ в рамках програми «Розвиток ДНЗ Карпатського басейну» вдалося побудувати або модернізувати 110 навчальних закладів державної або комунальної форми власності на Закарпатті.
Потім слово взяла в.о. директора гімназії Каталін П. Франгепан Андреа Якоб, яка ознайомила присутніх з історією села Буча та передумовами заснування дитячого садочка на території колишнього населеного пункту, який нині є частиною Берегова. Опісля цього, в урочистій атмосфері відбулося підписання угоди про передачу будівлі дитячого садка за участю Ільдіко Орос та Андреї Якоб.
«Відкриття нового закладу – це завжди радісна подія, особливо з огляду на те, що він служитиме на користь угорської молоді та угорських дітей, адже передача кожного такого закладу – інвестиція в майбутнє Карпатського басейну. Сьогоднішня подія ще й особлива тим, що черговий такий заклад відкривається тут, на Закарпатті, в умовах майже трирічної війни. Це означає, що угорська громада Закарпаття, навіть у найскладніші часи, не тільки зберігає свою ідентичність, духовну та культурну спадщину, а й затято вірить у завтрашній день своєї батьківщини. Той, хто зводить дитячий садок під час війни, вірить, що одного дня настане мир і краще майбутнє»,
– запевнив Леврінц Нача, зауваживши, що Угорщина проводить найбільшу в своїй історії гуманітарну місію, допомагаючи українським біженцям по обидва боки кордону з першого дня війни. За словами високопосадовця, угорська держава зацікавлена в тому, аби Україна стала країною, де панує гармонія, а національні меншини можуть відчувати себе в безпеці.
«З початку реалізації програми «Розвиток ДНЗ у Карпатському басейні» у 2016 році було реалізовано майже 150 інвестиційних проєктів на Закарпатті, з них тринадцять були спрямовані на будівництво абсолютно нових закладів. Крім того, з 2015 року ми надаємо постійну підтримку вчителям, працівникам шкіл мистецтв, медичним працівникам та працівникам ЗМІ, які ведуть свою діяльність угорською мовою, в рамках програми підтримки Закарпаття імені Ілони Зріні. Цього року нам вдалося покрити витрати на харчування понад 2 000 вихованців дитячих садочків та учнів початкових класів. Цими програмами підтримки ми прагнемо створити умови для стабільного сьогодення та передбачуваного майбутнього для угорської громади Закарпаття»,
– підсумував Леврінц Нача.
Ільдіко Орос висловила свою радість з приводу того, що як голова ЗУПТ має змогу долучитися до реалізації цієї масштабної програми благочинності. Вона також зауважила, що за часів Радянського Союзу дитячі садки розташовувалися в приміщеннях парафіяльних церков, а після державного перевороту ці будівлі були повернуті у власність церков, однак жодного нового закладу так і не було збудовано.
«Дитячі садки, зведені або реконструйовані в рамках програми «Розвиток ДНЗ Карпатського басейну», мають на меті заповнити цю прогалину. Уряд Угорщини та педагогічне товариство виконали свої місії, заклади збудовані, і тепер повноваження передаються місцевим жителям, завдання яких – наповнити їх щасливими дітьми»,
– додала вона.
Наприкінці заходу Ільдіко Орос та Леврінц Нача спільно запалили третю свічку адвентського вінка, що символізує радість, а представники історичних церков попросили Божого благословення на життя всіх присутніх.
Аніта Курмай
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
- Magyar