Міждисциплінарне дослідження музейних експонатів
У рамках співпраці між Закарпатським обласним краєзнавчим музеєм ім. Т. Легоцького та Закарпатським угорським інститутом ім. Ференца Ракоці ІІ студент третього курсу кафедри історії та суспільних дисциплін Інституту Бейла Балог отримав можливість додатково вивчити експонати з фондів музею для проведення міждисциплінарного дослідження середньовічних мечів.
Одним із напрямів діяльності музею є наукова обробка експонатів. Для правильної ідентифікації предмету проводяться різні обстеження, а у випадку необхідності – й залучення зовнішніх фахівців. Музейні експонати часто стають об’єктом уваги спеціалістів з інших наукових установ, які вивчають певні артефакти для визначення їхнього точного віку, складу та призначення. Результатом співпраці є отримання більш точної інформації, що дозволяє правильно атрибутувати експонат. В окремих випадках для таких цілей використовується міждисциплінарний підхід із застосуванням методів досліджень, які притаманні для різних галузей наук.
11 квітня в Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького було проведено одне із таких обстежень. У рамках співпраці студенту інституту Б. Балозі були надані експонати з фондів музею для проведення їх дослідження. Мова йде про 2 мечі, а саме меч двосторонній із могили угорського воїна Х ст. (с. Соломоново) та меч з могили угорського воїна того ж періоду (Мала Гора, м. Берегове). Для обстеження використовувалися неруйнівні методи – рентгенографічний метод, який вживається для дослідження археологічного металу. Цей спосіб є абсолютно безпечним для експонатів та дозволяє виявити форму предмета, наявність декору, поверхневих деформацій, а інколи – встановити послідовність залягання і характер корозійних нашарувань. Результати дослідження будуть науково опрацьовані та опубліковані у фахових наукових виданнях, а також надані музею для більш точної атрибуції експоната й використання її у подальшій науково-експозиційній роботі.
За інформацією офіційної Фейсбук-сторінки Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
Magyar