На Закарпатті вшанували пам’ять арадських мучеників
6 жовтня кафедра історії та суспільних дисциплін разом з кафедрою філології Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ та Культурним центром ім. Шандора Фодо вшанували пам’ять мучеників Араду, які були страчені за участь у Національно-визвольній війні 1848-49 рр.
Церемонія вшанування розпочалася в будівлі ЗУІ. На початку заходу пролунав покладений на музику вірш Ласло Фабіана Варі «Дорогою до Туреччини» у виконанні лаборанта кафедри філології Сільвестр Ферку.
Потім присутніх привітав парлатерський держсекретар Офісу прем’єр-міністра Міклош Пані.
«6 жовтня – день жалоби для угорського народу. Сьогодні в усьому світі, де живуть угорці, згадують офіцерів, які героїчно загинули в Араді, та главу першого незалежного і демократичного угорського уряду графа Лайоша Баттяні, якого розстріляли в Пешті. Вони за свою країну і за свободу віддали найцінніше – своє життя», –
наголосив держсекретар, а потім вшанував пам’ять тринадцяти угорських офіцерів, страчених в Араді, на яких «хоча й чекала неминуча доля – адже імперський суд вимагав помсти і виніс найсуворіше покарання – вони не зламалися, благаючи пощади, а гордо стояли під шибеницею та з випрямленими спинами чекали на кулі, які мали б забрати їхні життя».
«І незважаючи на те, що 6 жовтня 1849 року в історії Угорщини став днем жалоби, наші серця наповнюються не лише скорботою, а й гордістю, вірою, готовністю до дій, надією та силою, адже нам є чим пишатися»,
– звернув увагу присутніх високопосадовець, а потім відзначив діяльність Каталін Каріко та Ференца Крауса, які нещодавно були удостоєні Нобелівської премії..
«Шановні учасники церемонії вшанування пам’яті! Жоден угорець не залишиться на самоті. Ми однаково, з повагою ставимося до всіх угорців, де б вони не проживали, куди б їх не занесла доля. Ми разом з вами тут, на Закарпатті. Ми надаємо посильну допомогу угорцям Закарпаття навіть у час, коли в Україні лютує війна. Ми підтримуємо угорські організації, навчальні заклади, громади та церкви, аби місцеві мешканці змогли зберегти свою угорську ідентичність та передавати її наступним поколінням»,
– підсумував Міклош Пані.
Потім присутні мали змогу побачити програму, яку підготували студенти кафедри історії та суспільних дисциплін, а згодом студентка відділення угорської філології Вікторія Орбан продекламувала вірш Ервіна Араньоші «Пам’яті мучеників Араду».
Урочистості продовжилися в Курії культури ім. Перені в Чопівці, де Міклош Пані згадав про діяльність видатних діячів угорської історії, зокрема, Шандора Петефі, Імре Мадача та Дюли Андраші, які народилися 200 років тому, а також розповів історію створення державного гімну, якому цьогоріч виповнюється 200 років.
Після цього з святковою програмою виступив хор Фахового коледжу ЗУІ. Згодом присутні взяли участь у церемонії покладання вінків до меморіальної дошки на честь Жигмонда Перені.
Захід продовжився вшануванням пам’яті барона Жигмонда Перені у Виноградові. У своєму виступі державний секретар Міклош Пані також згадував видатних діячів історії угорського народу. Присутні також насолодилися виступом студентів Виноградівської філії Закарпатського угорського ліцею з угорською мовою навчання, учнів Виноградівського ЗЗСО №3 ім. Жигмонда Перені та оркестру викладачів Виноградівської школи мистецтв ім. Бейли Бартока.
Захід завершився церемонією покладання вінків до пам’ятника барона Жигмонда Перені.
Аніта Курмай