Онлайн-зустріч із Надзвичайним і Повноважним Послом України в Австрії Василем Химинцем в рамках заходу «Дипломатичний фронт»
У межах проєкту «Дипломатичний фронт» відбулася онлайн-зустріч із Надзвичайним і Повноважним Послом України в Австрії Василем Химинцем, уродженцем Ужгородщини. Модератором виступив професор Ужгородського національного університету Ігор Тодоров. У заході брало участь понад 60 студентів, серед яких були представники й інших українських ВНЗ, зокрема Черкаського та Сумського університетів.
До онлайн-зустрічі долучилися доцент кафедри історії та суспільних дисциплін, старший дослідник Науково-дослідного центру імені Тіводора Легоцькі Закарпатського угорського інституту імені Ф. Ракоці ІІ Маріанна Марусинець та студенти 1 і 2 курсів спецальності Міжнародні відносини та регіональні студії.
Посол України в Австрії Василь Химинець розповів про діяльність Посольства України в Австрії у контексті протидії російській агресії. За його словами, внутрішньополітична ситуація в Австрії була певний час нестабільною. Це повʼязано з результатами парламентських виборів, які провели восени минулого року, і тривалим процесом формування нового уряду.
«Австрія – наш фактичний сусід, країна, яка має спільне історичне минуле з Україною. Цікавий географічний факт: відстань від Відня до українського кордону менша, ніж від Відня до деяких регіонів самої Австрії, наприклад до Фюрбергу. Це держава Центральної Європи, член Європейського Союзу. Її нейтралітет закріплений на рівні законодавства та Конституції. Тобто у разі воєнного конфлікту Австрія залишається нейтральною і не допускає розміщення на своїй території іноземних військових баз», – розповідає Василь Химинець.
Константин Бісага, студент 2 курсу спеціальності Міжнародні відносини та регіональні студії ЗУІ імені Ф. Ракоці ІІ виявив зацікавленість у можливих програмах, які австрійське законодавство має на меті впровадити для українських біженців після завершення війни в Україні. Студент поцікавився, чи плануються програми репарації або інтеграції українських біженців в австрійське суспільство.
За словами пана Посла, на початку повномасштабного вторгнення австрійський уряд і народ започаткували акцію «Сусід у скруті». У її межах був створений фонд, на рахунки якого надходили пожертви від громадян. Особливо зворушливими були випадки, коли навіть діти або люди пенсійного віку переказували певні суми. У підсумку було зібрано близько 40 млн євро, які федеральний уряд подвоїв. До кампанії залучалися й публічні особистості. Кошти використовували як для підтримки понад 110 тисяч українських біженців, так і для відбудови об’єктів в Україні, зокрема шкіл та лікарень. Наприклад, у Києві, в лікарні «Охматдит», за 400 тисяч євро, які були спрямовані Австрійським Червоним Хрестом, було відновлено дитячий кардіологічний центр.
Як розповідає пан Посол, Австрія нині переживає складні економічні часи, адже третій рік поспіль триває рецесія, відчувається високий бюджетний дефіцит. Попереду складні дебати щодо кошторису держави, ухвалення якого очікується в червні. Попри це, посольство працює над залученням допомоги для України, зокрема у сфері захисту дітей. Ідеться про фінансування укриттів, облаштування дитячих лікарень, а також гуманітарне розмінування. Недавно в Україну приїздили члени комітету із закордонних справ австрійського парламенту. Вони побували в Києві та Харкові, де стали свідками порушення Росією «великого перемир’я». У парламенті Австрії має відбутися пленарне засідання, під час якого планується ухвалити резолюцію на підтримку українських дітей. Документ вже пройшов комітетські слухання і має підтримку всіх фракцій.
«Важливою є робота посольства із земельними урядами для пояснення потреб і пошуку шляхів співпраці. У деяких випадках це легше, в інших – складніше, особливо враховуючи нещодавно сформовані нові уряди в окремих землях», – підсумував Василь Химинець.
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
Magyar