Простори зміни влади. Символічні простори та використання простору в багатонаціональних містах – У ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ презентували книгу
26 листопада у читальній залі бібліотеки імені ім. Опацоі Чере Яноша широкому загалу презентували монографію наукової співробітниці Науково-дослідного центру астрономії та наук про Землю Інституту географії Аґнеш Ерев «Простори зміни влади. Символічні простори та використання простору в багатонаціональних містах».
Захід відкрив ректор ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Степан Черничко, який після виголошення своєї вітальної промови, розпитав авторку про передумови написання книги, отриманий досвід та далекоглядні плани.
З розповіді учасники заходу дізналися, що авторка не має жодного стосунку до Закарпаття, проте неодноразово бувала в регіоні. Аґнеш Еревш закінчила Університет імені Лоранда Етвеша, де здобула спеціальність географа та історика. Нині вона працює в Науково-дослідному центрі астрономії та наук про Землю Інституту географії. Серед іншого, науковиця звернула увагу на те, що в Інституті географії Угорської академії наук вона почала працювати у 2007 році в рамках реалізації проєкту Європейського Союзу, одним із основних дослідницьких напрямків якого було вивчення міст Берегове та Орадя. Працюючи над цим дослідженням, неодноразово побувала у зазначених містах, де вивчала особливості використання символічного простору громадою. Підсумком дослідження стала книга, в якій надається аналіз символічного використання простору в Берегові та Ораді, зокрема розповідається про те, де саме розміщуються, як і якими мовами встановлюються таблички з назвами вулиць, пам’ятники та меморіальні дошки.
Книга складається з чотирьох розділів: у вступі авторка визначає мету дослідження та подає огляд літератури; в наступній частині міститься загальна характеристика населених пунктів, що стали предметом дослідження. Другий розділ розкриває поняття «символічний простір» та особливості використання простору в Берегові, третій розділ присвячений дослідженню символічного простору Ораді, а в четвертому розділі авторка тлумачить поняття «символічна політика».
Аґнеш Еревш наголосила, що перейменування назв символічних просторів власною мовою є важливим питанням для влади, однак у випадку обох населених пунктів спостерігається тенденція використання місцевими жителями назви державною мовою в офіційних установах, а в приватній сфері – звичної, старої, рідної назви, яка для сторонньої людини в більшості випадків є невідомою або незрозумілою. Дослідниця також пояснила, що, в той час як назви зовнішніх символічних просторів, наприклад, у центрі міста, зазначаються державною мовою, назви просторів всередині навчального закладу – мовою громади, що створює відчуття захищеності для її представників.
Наостанок авторка монографії зауважила, що, аналізуючи особливості використання символічних просторів та їхній вплив на громаду, варто було б приділити увагу туристичному значенню цих символічних просторів. Адже незалежно від конкретного населеного пункту – будь то Орадя чи Берегове – гості з Угорщини та Румунії або з Угорщини та України, що прибули до міста, матимуть різні враження від символічних просторів того чи іншого населеного пункту.
A. K.
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
- Magyar