У ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ відбулася фахова зустріч стипендіатів програми «Колегіум Талентум»

Стипендіальна програма підтримки талантів «Колегіум Талентум» реалізовується з метою формування та розвитку інтелектуального потенціалу угорської інтелігенції та їхніх нащадків, які проживають за кордоном, а також розповсюдження проведення наукових досліджень. Поставлені цілі координатори проєкту досягають різними заохочувальними привілеями, а саме: учасники програми, які успішно пройшли співбесіду та були схвалені експертною комісією, отримують індивідуальну стипендію, відшкодування витрат на участь у конференціях і складання мовних іспитів, а також мають змогу брати участь у тренінгах, професійних програмах і програмах, спрямованих на розвиток національної ідентичності; а наукові керівники досліджень отримують гонорари за наставництво.

У 2010-2016 роках програма «Колегіум Талентум» популяризувала наукову діяльність як частина проєкту розвитку талановитої молоді Карпатського басейну інституту «ЕДУТУС». У 2016 році за дорученням Державного секретаріату з питань національної політики Офісу прем’єр-міністра, за підтримки та рішенням колективу Угорського університету Трансільванії Sapientia та Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, повноваження з координації програми були передані Будапештському фонду «Sapientia Hungariae».

З 2017-2018 навчального року затвердження списків стипендіатів Закарпаття здійснюється запрошеною фондом «Sapientia Hungariae» організацією – Закарпатською радою з підтримки талантів серед здобувачів вищої освіти (ЗРПТЗВО), діяльність якої контролюється благодійним фондом «ГЕНІУС».

Кандидати на отримання стипендії повинні пройти співбесіду. Враховуючи наукову галузь, яку представляє той чи інший кандидат, благодійний фонд «ГЕНІУС» утворює приймальну комісію, до складу якої входять члени ЗРПТЗВО. Постійними членами примальньної комісії є голова Національної ради студентів-науковців, завідувач кафедри технології мінеральних речовин Університету ім. Лоранда Етвеша, доктор геологічних наук Томаш Вейсбург; декан Угорського університету Sapientia в Трансільванії, кандидат юридичних наук Мартон Тонк; керівниця офісу будапештського фонду «Sapientia Hungariae», координаторка, професійна керівниця степендіальної програми «Колегіум Талентум» Імола Ковач; президентка Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ Ільдіко Орос; ректор Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ, професор Степан Черничко; директорка благодійного фонду «ГЕНІУС» Наталія Вароді.

Кількість лауреатів стипендіальної програми із Закарпаття у 2017-2018 та 2024-2025 навчальному році:

Навчальний рікКількість заявокКількість стипендіатівКількість самовільно поданих заявок
2017–201830160
2018–20191772
2019–20201070
2020–20211371
2021–20221162
2022–2023960
2023–20241053
2024–2025541
Всього105589

Починаючи з 2017-2018 навчального року, стипендії КТ отримали 38 закарпатців. Частина з них є учасниками програми вже не перший рік. Тридцять два зі стипендіатів продовжили наукову кар’єру, одинадцять здобули наукові ступені, а одна особа впродовж 2 років долучилася до програми розвитку талантів як наставник.

Координатори програми кожного навчального року двічі організовують фахову зустріч стипендіатів в одному із населених пунктів компактного проживання угорців за кордоном. Зважаючи на велику кількість стипендіатів, весняна та зимова зустрічі 2025 року відбудуться у два етапи з ідентичною програмою. Метою зустрічей є представлення результатів профінансованих досліджень, налагодження зв’язків, розбудова спільноти та встановлення ділових контактів з експертами у своїй галузі. У 2024-2025 навчальному році зимові зустрічі для стипендіатів відбудуться 4 та 11 січня 2025 року в Берегові. Місцем проведення заходу стане Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ, де молоді науковці зустрінуться з керівництвом закладу. Під час візиту учасники матимуть можливість познайомитися одне з одним та набути навички із побудови спільноти за допомогою соціальних ігор та інтеграційних вправ на командоутворення.

Наталія Вароді,
директорка благодійного фонду «ГЕНІУС»

    Ця стаття також доступна наступними мовами

  • Magyar