У ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ відбулося урочисте засідання Вченої Ради (Відео)
24 березня в рамках серії заходів «Дні Ракоці» Вчена Рада Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ (ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ) провела чергове урочисте засідання.
На початку заходу учасники разом заспівали гімн ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ – молитву Ракоці, – у супроводі Камерного хору навчального закладу під орудою диригента Іштвана Серенка та концертмейстерки Діани Антал. Після цього з привітальним словом до гостей урочистого заходу звернулася завідувачка секретаріату ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Андреа Молнар. Далі з вітальним словом до присутніх звернувся ректор ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Степан Черничко.
«Наближаючись до дня народження Ференца Ракоці ІІ, ми традиційно проводимо «Дні Ракоці», в рамках яких організовуємо урочисте засідання Вченої Ради та загальні збори трудового колективу, щоб визнати заслуги співробітників, які внесли вагомий вклад у збереження інституту»,
– зауважив він, додавши, що попри певні складнощі впродовж останніх років, позитивних подій та досягнень було набагато більше, ніж негативних моментів.
Далі виступив секретар Вченої Ради Олександр Бергхауер, який прозвітував про виконання рішень Вченої Ради та наказів ректора і президента ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ. У своїй доповіді окрему увагу приділив важливості виконання поточних завдань та дотримання термінів їх реалізації.
У рамках розгляду наступного пункту порядку денного учасники урочистого заходу під головуванням відповідальної секретарки Приймальної комісії ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Ільдіки Греба затвердили Правила прийому до закладу вищої освіти.
Після цього проректор з наукової роботи та питань якості освіти Дюла Фодор проінформував присутніх про курси підвищення кваліфікації та професійний розвиток співробітників вищого навчального закладу. Він повідомив, що 31 викладачів з 7 різних кафедр успішно підтвердили свою кваліфікацію та взяли участь у програмах мобільності.
«З нагоди цього прекрасного березневого свята ми також підтверджуємо для себе, що ми, у Берегівському інституті, який носить ім’я великого князя – йдемо його слідами. Кожен з нас прагне залишатися добрим і чесним навіть у ці важкі часи та досягати своїх цілей, відчуваючи підтримку Бога»,
– зазначила депутатка Європарламенту від фракції «ФІДЕС-КДНП» Вікторія Ференц.

Наступним доповідачем став ректор навчального закладу Степан Черничко, який у своїй промові відзвітував про досягнення закладу вищої освіти та відзначив позитивну динаміку у збільшенні студентського контингенту: у 2015 році на перший курс було зараховано 549 студентів, а цього навчального року кількість студентів досягла 1388 осіб, що означає приріст на 132%. За його словами, не менш позитивні зміни відбулися й у викладацькому складі. Частка штатних викладачів з науковим ступенем доктора філософії збільшилася на 20 відсотків і наразі становить майже 70 відсотків від загальної чисельності педагогічного колективу. Важливою професійною подією 2022 року стало успішне проходження міжнародної інституційної акредитації. Проміжний моніторинг, запланований на цей рік, також пройшов успішно.
«Беручи до уваги все вище зазначене, я можу з упевненістю сказати, що ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ на сьогодні є професійно стабільним закладом вищої освіти з привабливими умовами навчання для молодих людей, які бажають отримати вищу освіту. Про важливість присутності інституту в регіоні свідчить той факт, що з моменту першої церемонії вручення дипломів, яка відбулася в 2001 році, до березня поточного року загальна кількість виданих дипломів про вищу освіту склала 4 106, а кількість випускників становить 2 652 особи»,
– зауважив Степан Черничко.

За словами ректора, ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ – це не просто заклад вищої освіти, а ціла мережа освітніх закладів, які забезпечують навчання від дитячого садка до середньої освіти, професійно-технічної освіти та магістерської підготовки.
«Нещодавно до нас з робочим візитом завітав міністр культури, освіти та інновацій Угорщини Балаж Ганко, який зауважив, що наш заклад має всі передумови для того, щоб здобути статус університету і зайняти більш високі місця в рейтингах вищих навчальних закладів України. Отже, наші прагнення виходять за рамки традиційних стратегічних цілей і трансформуються у конкретні очікування»,
– зрезюмував він, а потім висловив подяку всім співробітникам за їхню наполегливу працю.
Після цього відбулося урочисте підписання документів про початок навчання за програмою подвійних дипломів між ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ та Інституту імені Йожефа Етвеша в м. Бая за участі сторін – президентки Ільдіко Орос, ректора навчального закладу Степана Черничка, ректорки Інституту імені Йожефа Етвеша в м. Бая д-ра Іболі Сіладіней та керівника канцелярії навчального закладу д-ра Мігаля Пашки.
Після підписання угоди у виконанні лаборанта кафедри філології Сільвестра Ферку прозвучала пісня гурту «Ismerős Arcok» («Знайомі обличчя») «Építsünk hidat» («Збудуймо міст») під музичний супровід Ріхарда Матея на фортепіано.
У подальшій частині заходу відбулося вручення почесних нагород, заснованих ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ. З досягненням лауретів вітали президентка Ільдіко Орос та ректор Степан Черничко.
У 2019 році Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ заснував почесну відзнаку «За відданість справі» імені Томчані. Нагорода присуджується штатним працівникам інституту – викладачам, дослідникам або співробітникам – за видатний внесок та професійну діяльність тривалістю щонайменше двадцять років. У 2025 році лауреатами престижної нагороди стали завідувачка кафедри біології та хімії Ержебет Когут та заступник завідувача кафедри географії та туризму Тібор Іжак.
Пам’ятною відзнакою «За Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ» відзначають понад десятирічну відданість навчальному закладі викладачів, науковців та інших працівників, які перебувають в активних трудових відносинах з навчальним закладом. Медаль у 2025 році отримали доцентка відділення української філології кафедри філології Наталія Лібак, а також ад’юнкт кафедри математики та інформатики Дезидер Поллої.
Після цього студентка кафедри філології Ніколетт Бургер виконала вірш Жерара де Нерваля «El desdichado» в українському перекладі. Твір зазвучав у перекладі доцента відділення англійської філології кафедри філології Володимира Баняса.
Відзнака «Найкращий працівник Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ» присуджується за видатну діяльність викладачам, дослідниками та іншим працівникам, які перебувають в активних трудових відносинах з навчальним закладом. Лауреатами премії у 2025 році стали завідуюча читацьким абонентним відділом наукової літератури Бібліотеки ім. Опацоі Чере Яноша ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Еніке Іллейш, завідуюча читальним залом Бібліотеки ім. Опацоі Чере Яноша ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Еріка Шош, столяр Господарського відділу ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Сепан Газдаг та інструктор Відділу контингенту студентів ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Тімея Пилип.
Опісля студенти кафедри філології виконали пісню Далріади «Fele zivatar» («Напів шляху – злива) під акомпанемент гітари Ріхарда Метея.
Цьогоріч грамотою «За наукові досягнення викладачів» відзначили академічні досягнення старшого наукового співробітника кафедри біології та хімії Михайла Філепа, доцента кафедри філології Вільмоша Газдага та доцентку кафедри обліку і аудиту Вікторії Макарович.
Окрім цього, відбулося урочисте вручення почесних грамот «За наукові досягнення студентів». Серед нагороджених: студентка 4-ro курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Мова і література (англійська))» Клавдія Борто, студент 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Мова і література (англійська))» Мілан Рац, студент 2-го курсу магістратури ОП «Облік і оподаткування – Міжнародний облік і оподаткування» Анатолій Хміль, студентка 1-го курсу бакалаврату ОП «Облік і оподаткування» Вівіен Баторі, студентка 2-го курсу магістратури ОП «Філологія (мова і література (англійська))» Вікторія Ротковська.
Нагородою «За культурні та мистецькі досягнення працівників» Вчена Рада удостоїла доцента відділення англійської філології кафедри філології Василя Сіладі, доцентку відділення угорської філології кафедри філології Рейку Матей та доцентку відділення української філології кафедри філології Тетяну Чонку.
За визначні культурні та мистецькі здобутки Вчена Рада нагородила таких студентів: студента 1-го курсу бакалаврату ОП «Філологія (Українська мова та література) – Філологія. Українська і угорська мови: переклад» Давіда Лайоша Манді, студентку 1-го курсу магістратури ОП «Філологія (мова і література угорська)» Ніколетту Півнєву та студентку 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Мова і література (угорська)) Естер Гузіну».
Поміж тим у виконанні хору ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ пролунала пісня «Jelenti magát Jézus» («Ісус представляє сеье») під орудою Ержебет Кокаш.
Почесною грамотою «За досягнення співробітників у спорті» нагородили директора Спортивно-оздоровчого центру Арпада Візавера.
За досягнення у спорті свої відзнаки отримали також студент 4-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Математика)» Андрій Чоповці, студент 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Математика)» Адам Пішто, студент 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Математика)» Олександр-Павло Молнар.
Вчена Рада офіційно визнала успіх спортсменок, нагородивши волейбольну команду дівчат ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ за друге місце на Універсаді серед закладів вищої освіти Закарпаття, а саме: студентку 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Мова і література (англійська))» Олександру Заріцьку, студентку 1-го курсу магістратури ОП «Філологія (українська мова і література)» Юлію Нодь, студентку 1-го курсу магістратури ОП «Освітні, педагогічні науки – Управління закладом освіти» Ніколетту Ковач, студентку 4-ro курсу бакалаврату ОП «Облік і оподаткування» Петра Гіді М, студентку 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Українська мова і література)» Ніколетту Ваш, студентку 3-го курсу ОП «Середня освіта (Географія)» Георгіну Нодь.
Подібну відзнаку отримала чоловіча команда Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ з футзалу, яка здобула друге місце на Універсіаді серед закладів вищої освіти Закарпатської області. Почесною грамотою «За досягнення студентів у спорті» нагороджені: студент 4-го курсу бакалаврату ОП «Туризм» Кароль Сіладі, студент 4-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Географія)» Поп Ендре, студент 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Мова і література (англійська))» Ігор Челеняк, студент 2-го курсу магістратури ОП «Середня освіта (Географія)» Андрій Іпатій, студент 2-го курсу ОП «Середня освіта (Інформатика)» Шандор Пінте, студент 2-го курсу ОП «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)» Левенте Вінда.
Володарями почесних грамот «За результати при останньому оцінюванні досягнень викладачів у 2024 році» стали професорка кафедри обліку і аудиту Ніна Пойда-Носик, завідувач кафедри обліку і аудиту Роберт Бачо, доцент кафедри історії та суспільних дисциплін Адальберт Рац.
За високу студентську активність нагороджено студента 2-го курсу магістратури ОП «Філологія (мова і література угорська)» Сільвестра Ферку, студентку 2-го курсу ОП «Облік і оподаткування» Цінтію Борто, студентку 1-го курсу магістратури ОП «Філологія (українська мова і література)» Юлію Надь.
Після вручення нагород та грамот студентка кафедри філології Ніколетта Бургер продекламувала вірш Лесі України «Contra spem spero!» («Без надії сподіватись»).
Захід продовжився урочистим врученням почесних грамот «Видатні випускники ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ», володарями яких стали: випускниця 2006 року, депутатка Європарламенту Вікторія Ференц, випускниця 2013 року, директорка приватного закладу «Гімназія ім. П. Каталін Франгепан» Адреа Йокоб, випускник 2003 року, член Президії Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства, заступник голови Вербовецького міського осередку Товариства угорської культури Закарпаття Августин Секель, випускник 2009 року, колишній сільський голова Перехрестя, співробітник Закарпатської філії навчального центру «Колегіум імені Матіаса Корвінуса» (МСС), голова Молодіжної організації Товариства угорської культури Закарпаття Іштван Добша.
Почесну грамоту «За досягнення членів адміністративного та технічного персоналу» отримали оператор по нагляду за роботою газових водопостачальних приладів господарського відділу ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Бертолон Ковач, оператор по нагляду за роботою газових водопостачальних приладів господарського відділу ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Адальберт Надь, інструктор відділу контингенту студентів ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ Георгіна Шітєв.
Після цього студентка спеціальності «Бухгалтерський облік та аудит» Алекса Лазар заспівала буковинських народних пісень. Її викладачкою була Ержебет Кокаш.
Вчена Рада почесними грамотами відзначили діяльність Зовнішніх стейкхолдерів, які беруть участь у вдосконаленні освітніх програм ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ. Відтак, володарями грамоти стали начальник відділу освіти Великодобронської об’єднаної територіальної громади Ужгородського району Закарпатської області Йосип Кантор, директорка Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №10 з угорською мовою навчання імені Дойко Габора Юдіт Кулін, доцентка кафедри угорської філології Українсько-угорського навчально-наукового інституту ДВНЗ «Ужгородський національний університет», директор Центру гунгарології Елеонора Берта, начальниця управління освіти та культури Берегівської міської ради Закарпатської області Едіта Бабяк.
Наступним етапом заходу стало вручення почесних грамот «За академічні досягнення студентів». Вчена Рада відзначила результати на науковій ниві студентки 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Мова і література (англійська))» Кінги Матей, студентки 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)» Аннамарії Шаланкі, студентки 2-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Географія)» Олександри Якоб, студента 2-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Інформатика)» Кевіна-Мартіна Сантов, студентки 2-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Хімія)» Язмін-Софії Боргато, студентки 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Мова і література (угорська)) Дорини Бачкай, студента 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Математика)» Олександра-Павла Молнар, студентки 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Природничі науки)» Оршої Кедебец, студента 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Історія)» Мілана Горвата, студентки 3-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Українська мова і література)» Євгенії Ткачук, студента 2-го курсу бакалаврату ОП «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії – Міжнародні відносини та регіональні студії» Володимира Сенька, студентки 4-го курсу бакалаврату ОП «Дошкільна освіта» Кінги Матей, студентки 2-го курсу ОП «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок – Фінансова безпека» Мар’яни Кобрин, студентки 2-го курсу бакалаврату ОП «Облік і оподаткування» Анни-Марії Леврінц, студентки 3-го курсу бакалаврату ОП «Початкова освіта» Енікев Пензеш, студентки 4-го курсу бакалаврату ОП «Туризм» Тіфані-Анастасії Форкош, студентки 2-го курсу магістратури ОП «Початкова освіта» Анетти Сенько, студентки 2-го курсу магістратури ОП «Освітні, педагогічні науки – Управління закладом освіти» Сільвії Зозулич (Станкович), студентки 2-го курсу магістратури ОП «Історія та археологія» Анни-Марії Баратей, студента 2-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Географія)» Мартина Якубата, студентки 2-го курсу магістратури ОП «Біологія та біохімія» Анни-Марії Станкович, студентки 2-го курсу магістратури ОП «Філологія (мова і література англійська)» Анастасії Говді, студента 2-го курсу ОП Філологія (мова і література угорська) Даніела Балог, студентки 2-го курсу ОП «Філологія (українська мова і література)» Гелени Шилкіної, студентки 2-го курсу бакалаврату ОП «Середня освіта (Математика)» Едіни Пінте, студентки 2-го курсу ОП «Облік і оподаткування – Міжнародний облік і оподаткування» Віолетти Шімон.
Наприкінці заходу студентка спеціальності «Бухгалтерський облік і аудит» Петра Ребека Кочіш виконала сатмарські народні пісні, а студенти-першокурсники спеціальності «Англійська мова та література» виконали старовинний бальний танець «Black Nag».
Аніта Курмай
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
Magyar