У ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ відбувся 13 Закарпатський мандрівний університет
Благодійний фонд «ГЕНІУC» (БФ «ГЕНІУС») цього року вже втринадцяте організував Закарпатський мандрівний університет, як один з трьох компонентів Стипендіальної програми імені Калмана Шовша. Другий етап реалізації програми «Закарпатський мандрівний університет» відбувся 22 жовтня на базі Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ (ЗУІ ім. Ф. Ракоці II).
Мандрівний університет має на меті заохотити угорських студентів та викладачів закладів вищої освіти Закарпаття до академічної діяльності, забезпечивши майданчик для обміну досвідом та результатами наукових досліджень. Також він стимулює тіснішу співпрацю між вищими навчальними закладами Закарпаття, де навчання ведеться угорською мовою. Вперше Закарпатський мандрівний університет, в якому взяли участь 12 доповідачів, проводили у 2012-2013 навчальному році. Реалізація проєкту спочатку відбувалася лише на двох локаціях: у ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ та в Ужгородському національному університеті. З 2016 року програма розширила свою мережу місць проведення заходів, додавши Ужгородський римо-католицький гуртожиток св. Ґеллерта. У 2020 році до програми долучився Берегівський греко-католицький гуртожиток імені Елемира Ортутая, а з 2023 року — Радванський римо-католицький гуртожиток св. Ґеллерта.
На початку заходу з вітальним словом до учасників звернулася директорка БФ «ГЕНІУС» Наталія Вароді, яка виступила з доповіддю на тему «Закарпаття в роки революції 1956 року». В ній лекторка дала більш точне уявлення про події 68-річної давнини.
Опісля результати своїх напрацювань представили фахівці у сфері історії, суспільствознавства, гуманітарних та природничих наук:
- проф. Роберт Бачо: Сучасний стан українсько-угорського економічного співробітництва;
- Василь Чордаш: Роман та стан угорської літератури Закарпаття після державного перевороту;
- Юрій Данч: Соціальні виклики епідемії холери 1831 року в Північно-Східній Угорщині;
- Катерина Дудич: Еволюція мовних настроїв на Закарпатті;
- Вільмош Газдаг: Теоретичні та практичні аспекти розвитку українсько-угорської двомовності;
- Іштван Гаднадь: Забруднення нітратами підземних вод на Закарпатській низовині;
- Ержебет Когут: Вивчення стану біотопу бузка карпатського (Syringa josikaea) на Закарпатті;
- Габріелла Лоскоріх: BEPS: Зниження податкової бази та переміщення прибутків;
- Д-р Ержебет Д. Молнар. Депортація закарпатських угорців до радянських концтаборів;
- Мирослав Стойка: Технологія майбутнього: штучний інтелект, як інструмент нашого повсякденного життя.
Реалізація стипендіальної програми імені Калмана Шовша, а відтак і Закарпатського мандрівного університету, здійснюється за підтримки уряду Угорщини, Державного секретаріату з питань національної політики Офісу прем’єр-міністра та ЗАТ «Фонд імені Габора Бетлена».
A. K.
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
- Magyar