У ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ вручили дипломи магістрам

У Курії культури імені Перені відбулася урочиста церемонія вручення дипломів студентам Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II за спеціальностями «Освітні, педагогічні науки» та «Облік і оподаткування». 10 лютого, після складання державних іспитів та успішного проходження акредитації, п’ятнадцять студентів магістерської програми отримали свої дипломи.

На початку заходу викладач ПЗ «Дитяча школа мистецтв угорського народу „Туліпан Танода”» Імре Голожаі виконав угорську народну пісню «Elindultam szép hazámból» («Рушив я у путь з милої батьківщини») під акомпанемент акордеону Бертолона Галаса.

Після урочистого відкриття заходу пролунала національна молитва угорського народу та гімн ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ.

Слово взяв ректор Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II Степан Черничко, який у своїй вітальній промові згадав історію американського письменника Ернеста Гемінґвея, котрий пережив авіакатастрофу, брав участь у Першій світовій війні як водій швидкої допомоги, у громадянській війні в Іспанії як військовий кореспондент та мужньо проходив через небезпеки і пригоди Другої світової війни.

«Все це доводить, що Гемінґвей знав війну зсередини. У своєму романі „По кому подзвін” він пише: „Ніколи не вірте, що війна, за початком якої криється необхідність чи виправданість, не є злочином“. За кілька днів настане день, коли Україна перебуватиме у стані війни вже три роки, тож настав час для миру. Той факт, що ми сьогодні тут, нагороджуємо молодих, свіжоспечених фахівців дипломами магістрів, засвідчує віру Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II не в руйнування та знищення, а в розбудову суспільства, у ґрунтовні знання та наполегливу працю в мирному середовищі»,

– наголосив він.

За його словами, Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці II не лише надає допомогу внутрішньо переміщеним особам та психологічну і соціальну підтримку нашим співробітникам і студентам, чиї родичі служать на фронті, а й не фокусується на ворожнечі, а наполегливо працює над закладенням фундаменту для розбудови майбутнього. Навчальний заклад продовжує розвиватися в цьому напрямку протягом останніх трьох років війни.  Ректор наголосив, що на сьогодні 68% наших викладачів мають науковий ступінь кандидата наук або доктора філософії, а частка доцентів і професорів становить 45%. ЗУІ ім. Ф. Ракоці II виконує не лише функцію посередника у передачі знань, а й є їх творцем, зокрема завдяки роботі семи кафедр та трьох науково-дослідних центрів, які функціонують як структурні підрозділи навчального закладу. Ба більше, результати наукових досліджень дозволяють урізноманітнити навчальний процес. Прагнення закладу інтегруватися в український та міжнародний простір вищої освіти виводить його з тіні закритих провінційних закладів, а за допомогою інноваційних заходів дозволяє розвивати всю систему вищої освіти регіону. Наші прогресивні результати засвідчують також національні рейтинги у сфері вищої освіти. У 2024 році Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці II посів 82-ге місце в рейтингу серед 363 закладів вищої освіти, складеному на основі вступних балів та результатів навчання студентів перших курсів. В іншому рейтингу, що базується на інших критеріях і охоплює 129 закладів вищої освіти приватної форми власності в Україні, інститут у 2024 році опинився на 9-му місці. Це стало можливим завдяки вірі навчального закладу в краще майбутнє, а не в руйнівну силу війни. ЗУІ ім. Ф. Ракоці II — це заклад, який інвестує в освіту.

Ректор завершив свою промову рядком із твору Мора Йокаї «Роман майбутнього століття»:

«Знання — єдиний скарб, який не можна вкрасти».

Потім присутні мали змогу насолодитися величчю гри лауреатки спеціального призу спеціального відбіркового туру на закордонних територіях міжнародного конкурсу виконавців класичної музики «Віртуози», учениці Берегівської школи мистецтв імені Золтана Кодая Аґнеш Біров, яка виконала твір Шандора Соколаі «Hüvelyk Matyi» («Хлопчик-мізинчик»). Вчителька: Світлана Барна.

«Сьогоднішній день – пам’ятний переломний момент у житті випускників, адже незабаром вони отримають у руки заслужений диплом, яким можуть справедливо пишатися. Сьогодні випускники поставили перед собою мету, заради якої варто працювати. Ключем до досягнення цих цілей є наполегливість, старанність і бажання розвиватися. Талант і його культивування – теж не менш важливі фактори на шляху до успіху»,

– звернувся до присутніх заступник державного секретаря з питань фахової підготовки Міністерства культури та інновацій Гергель Палмаї, наголосивши, що угорська професійно-технічна освіта тепер має спільну історію з Закарпатським угорським інститутом імені Ференца Ракоці II, що підтверджується тим, що наприкінці 2018 року Центр професійно-технічної освіти м. Матесалка взяв на себе завдання залучити угорськомовну професійну освіту та угорську молодь з-за кордону до інноваційних процесів у сфері професійно-технічної освіти в Угорщині. Як результат, 30 листопада 2018 року Центр та Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці II підписали Меморандум про взаєморозуміння.

«Ми знали, що такі кроки значно підвищать ефективність та конкурентоспроможність освітніх послуг угорською мовою за кордоном, а також сприятимуть можливості виходу молодих спеціалістів, які здобули освіту угорською мовою, на ринок праці з конкурентоспроможними професійними вміннями та навичками. Наша співпраця також зміцнює потенціал закордонних угорських громад»,

— додав він.

Потім лауреатка спеціального призу спеціального відбіркового туру на закордонних територіях міжнародного конкурсу виконавців класичної музики «Віртуози», учениця Косинської школи мистецтв Фанні Поллоґі зачарувала всіх присутніх грандіозною грою на фортепіано, виконавши твір Йозефа Гайдна «Sonata G-dúr». Вчителька: Вівіен Форкош.

Опісля слова подяки від імені випускників виголосила студентка-випускниця спеціальності «Бухгалтерський облік і аудит» Віолетта Шімон, а урочистість цієї частини заходу підсилив виступ лауреатки спеціального призу спеціального відбіркового туру на закордонних територіях міжнародного конкурсу виконавців класичної музики «Віртуози», вихованки Берегівської школи мистецтв імені Золтана Кодая Софії Кларікової, яка виконала твір Філіпа Брілла «Українська гумореска». Вчителька: Терезія Туряниця. Хормейстерка: Марія Росоха.

Далі студенти склали присягу, текст якої зачитала студентка спеціальності «Освітні та педагогічні науки» Адрієнн Адам.

Після ознайомлення із загальними відомостями випускники отримали свої заслужені дипломи, які вручили президентка Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II Ільдіко Орос та ректор Степан Черничко. Виконання студентського гімну зробило церемонію особливо радісною.

«Ми живемо в епоху швидких темпів, коли зміни відбуваються щороку, і тому ми приречені на навчання впродовж усього життя. Ті, хто обрали свій професійний шлях, хочуть зробити його максимально успішним і прагнуть здобути нові навички. Для них це не покарання, а гра, розвага. Маю надію, що сьогоднішній день стане не останнім днем, коли вони перестануть вчитися, а початком стрімкого бажання поповнювати свій багаж знань і вдосконалюватися»,

— зазначила Ільдіко Орос, а свою промову підсумувала рядками Шандора Каняді: «Той, хто розуміє нас і здатний пробудити в нас розуміння, змушує націю жити».

Після вітальної промови учень Берегівської школи мистецтв імені Золтана Кодая, півфіліст міжнародного конкурсу виконавців класичної музики «Віртуози» Даніель-Міклош Сюлек виконав твір Жолта Форкоша «Sárpilisi népdalok» («Шарпіліські народні пісні»). Вчитель: Степан Бобаль, хормейстерка: Вікторія Перчі-Кота.

Викладачі ПЗ «Дитяча школа мистецтв угорського народу „Туліпан Танода”» Ніколетта Шіпош та Бертолон Галас виконали запальний «Чардаш».

Насамкінець, представники історичних церков попросили Божого благословення на життя і діяльність усіх присутніх. Церемонія завершилася співом пісні «Szózat», яку вважають неофіційним гімном Угорщини.

Аніта Курмай

    Ця стаття також доступна наступними мовами

  • Magyar
  • English