УАН 200 – Закарпаття представили на науковій конференції

22 травня, в рамках реалізації проєкту «Місяць угорських наукових установ та організацій Закордоння», що проходить з нагоди 200-річчя Угорської академії наук (УАН), відбулася конференція, на якій Закарпаття отримало унікальну можливість представити своє культурне та академічне життя. Під час заходу, що відбувся в Будапешті, представники Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ презентували стан вищої освіти в регіоні, основні напрями наукової діяльності, а також роль закарпатської угорської науки та культури.

З вітальним словом до присутніх звернувся член Угорської академії наук Кароль Кочіш.

«Минуло двісті років з того часу, як було зроблено крок, що наблизив нас до сьогоднішньої можливості — зібратися й ушанувати угорську науку. Сьогодні до лав академіків входять майже 2000 осіб із-за кордону, а роботи закарпатських науковців свідчать про високий рівень їхньої підготовки»,

– наголосив він.

У свою чергу, ректор Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ та зовнішній член УАН Степан Черничко зазначив, що нині, окрім 200-річного ювілею Угорської академії дисциплін, угорська спільнота відзначає також десятиріччя з дня заснування Угорської академічної ради на Закарпатті.

«Той факт, що ми можемо святкувати разом з угорськими дослідниками із Закарпаття, свідчить не лише про злагодженість академічних зв’язків, а й про те, що Академія справді є академією всієї нації»,

– додав він.

«„Нагода робить злодія”, – стверджує народна приказка. На мою думку, не лише злодія, а й науковця, адже за відсутності сприятливих умов для досліджень розвиток науковця неможливий», – зазначила президентка ЗУІ ім. Ференца Ракоці ІІ Ільдіко Орос, висловивши подяку всім угорським науковцям Закарпаття за можливість спільно відзначити сьогоднішнє свято.

Після вітальних промов стартувала серія лекцій під назвою «Компетентність – Освіта – Баланс – Перспектива» (КОБП). У першій половині дня доповідачі – Ільдіко Орос, Степан Черничко, Габріелла Пустоі, Аттіла З. Папп, Іван Дугаш, Каталін Поллоі, Корнелія Гіреш-Ласлов, Елізавета Молнар Д., Андреа Певсе, Адам Даровці – висвітлили становище угорської освіти на Закарпатті, порушили проблематику права на здобуття освіти рідною мовою, питання вимірювання компетентностей у регіоні та представили результати дослідження КОБП.

Опісля учасники мали змогу оглянути виставку плакатів «Закарпаття – регіон на периферії», яку відкрила доцент кафедри історії та суспільних дисциплін Наталія Вароді. Виставку представив доцент кафедри географії та туризму Степан Молнар Д. ЗУІ ім. Ференца Ракоці ІІ та його партнерські установи представив проректор з наукової роботи та забезпечення якості ЗУІ ім. Ференца Ракоці ІІ Дюла Фодор. Про угорську літературу Закарпаття розповіли доценти угорського відділення кафедри філології Василь Чордаш, Габріела Маді та Одел Гал. Біорізноманітність Закарпаття представили завідувач кафедри біології та хімії Ержебет Кохут та керівник науково-дослідного центру імені Фодора Іштвана Степан Коложварі. Колекцію мінералів та порід презентували доценти кафедри географії та туризму Олександр Генці та Маріанна Секель. Про пам’ятки Берегова розповіла доцент кафедри географії та туризму Еніке Шош. Геологічні цінності Закарпаття представила викладачка кафедри географії та туризму Наталія Олаг. Портрети закарпатських математиків репрезентувала завідувачка кафедри математики та інформатики Каталін Кучінка. Про життєвий шлях закарпатських академіків розповів доцент кафедри історії та суспільних дисциплін Юрій Данч. Про випробування, що випали на долю угорського народу у період «маленьких робіт», присутніх ознайомила доцентка кафедри історії та суспільних дисциплін Єлізавета Молнар Д. Особливості розвитку двомовності Закарпаття представили доценти угорського відділення кафедри філології Корнелія Гіреш-Ласлов та Рийка Матей. Про події 1956 року на Закарпатті розповіла Наталія Вароді.

Після виставки наукова конференція продовжилася обговоренням теми «Структурна трансформація економіки Закарпаття внаслідок війни». Доповідачі – Роберт Бачов, Габор Потокі, Габріелла Лоскоріх, Андреа Гусар, Ніна Пойда-Носик, Вероніка Ганусич, Едіна Себештєн – ознайомили присутніх з економічними аспектами адміністративної реформи, особливостями розвитку малого та середнього бізнесу, змінами в податковому законодавстві України, становищем мікропідприємств на Закарпатті, а також із соціально-економічним становищем об’єднаних територіальних громад регіону.

У другій половині дня відбулася серія доповідей на теми «Дослідження суспільних наук на Закарпатті» та «Природничі науки на Закарпатті», під час яких доповідачі торкнулися питань мовної доступності, філологічних та історичних досліджень, розвитку туризму, історії мистецтва краю, роботи Науково-дослідного центру імені Фодора Іштвана, а також досліджень у галузі наук про Землю та проєктів із пошуку й підтримки обдарованої молоді.

Після конференції відбулася презентація книжкових новинок, під час якої директор Науково-дослідного центру імені Іштвана Фодора Степан Коложварі представив книгу за редакцією Мирослава Шевери, Степана Коложварі, Адальберта Надя та Ержебет Когут «Професор Іштван Фодор (1907–2000): життя і діяльність закарпатського ботаніка», а також наукову працю Ержебет Когут «Оцінка природних популяцій бузку угорського та білоцвіту літнього на Закарпатті та розмноження останнього в культурі in vitro».

Насамкінець аудиторія мала змогу насолодитися виконанням народних пісень Закарпаття у виконанні викладачів та вихованців позашкільного закладу «Дитяча школа мистецтв угорського народу „Туліпан Танода”». Захід завершився урочистим врученням пам’ятних грамот керівництву ЗУІ ім. Ференца Ракоці ІІ та учасникам конференції, яке провів Кароль Кочіш.

Аніта Курмай

    Ця стаття також доступна наступними мовами

  • Magyar