Викладацький склад ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ поповнився доцентами
10 грудня 2024 року Атестаційна колегія Міністерства освіти і науки України ухвалила рішення щодо присудження наукових ступенів та звань. У результаті, четверо викладачок Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II, а саме Ержебет Когут, Єва Андрик, Каталін Гнатик та Тетяна Чонка отримали звання доцента.
Для того, щоб здобути звання доцента в Україні, кандидат повинен відповідати кільком вимогам: мати науковий ступінь доктора філософії (PhD) або кандидата наук, сертифікат про знання іноземної мови рівня не нижче середнього (B2) або еквівалентну мовну кваліфікацію, а також мати не менше п’яти років досвіду роботи у сфері вищої освіти. Крім того, кандидат повинен продемонструвати незалежні наукові досягнення, мати визнані публікації у галузі, опублікувати дослідження, яке після захисту дисертації було надруковане у виданнях, індексованих у наукометричних базах Scopus або Web of Science (WoS). Важливою вимогою є регулярна участь у національних та міжнародних педагогічних і професійних курсах підвищення кваліфікації, що доповнюються міжнародною академічною мобільністю. Одержання звання доцента також передбачає проведення публічної лекції у навчальному закладі.
Викладачі виконали всі вимоги і згідно з наказом Міністерства освіти і науки України №1721 отримали звання доцента. Завдяки своїй успішній роботі, віднині вони вже офіційно продовжують свою діяльність, як доценти Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II. Церемонія вручення сертифікатів про присвоєння звання доцента відбулася 12 лютого, під час засідання Вченої ради інституту.
Eржебет Когут здобула ступінь доктора філософії в Докторській школі садівництва Будапештського університету Корвіна у 2013 році. Тема її дисертації: «Оцінка та розмноження in vitro природних популяцій бузку звичайного (Syringa josikaea Jacq. fil. ex Rchb.) та бузку естетичного (Leucojum aestivum L.) на території Закарпатської області». Сфера її наукових інтересів охоплює ботаніку, дослідження флори, охорону природи та екологічну освіту. Вона є авторкою або співавторкою чотирьох монографій, одного дослідження, індексованого в базах даних WoS та Scopus, восьми публікацій у журналах категорії «Б» та семидесяти наукових статей, опублікованих в українських і міжнародних фахових виданнях, а також кількох методичних публікацій. Завідувачка кафедри є активною учасницею міжнародних проєктів. Окрім дослідницької діяльності, Ержебет Когут активно займається реалізацією програм підтримки талановитої молоді та підвищення рівня екологічної освіти на Закарпатті. Вона є ініціаторкою та головною організаторкою літніх природоохоронних та еколого-освітніх таборів, олімпіади з біології імені Антала Маргітаі, а також фаховою керівницею і упорядницею програми підтримки талановитої молоді в галузі біології, яку реалізує благодійний фонд «ГЕНІУС». Завідувачка кафедри біології та хімії активно бере участь в організації підготовчих занять та конкурсних турів олімпіади з біології Карпатського басейну імені Германа Отто. Вона також є ідейною натхненницею та фаховрю організаторкою численних освітньо-просвітницьких заходів у ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ, наукових студентських конференцій та тематичних виїзних експедицій до визначних місць України та зарубіжжя, що сприяють професійному розвитку студентів та молодих науковців. За видатну діяльність у сфері виховання обдарованої молоді Президія Товариства природничих наук Угорщини у 2021 році нагородила її пам’ятною медаллю імені Пала Бугата-Яноша Сентаготая.
Єва Андрик отримала ступінь кандидата біологічних наук у 2004 році в Київському національному ботанічному саду імені М. М. Гришка Національної академії наук України. Вона займається вивченням ботаніки, екології рослин, популяційної біології та мікології. Темою її дисертації є: «Біолого-екологічна характеристика та питання охорони Fritillaria meleagris L. (Liliaceae Juss.) на Притисянській низовині». Наукова діяльність викладачки у сфері вивчення флори та фауни регіону є визначною: з-під її пера світ побачили понад ста наукових праць в Україні та за кордоном, зокрема п’ять монографій, дві публікації у журналах, що індексуються в базах даних WoS та Scopus, а також кілька статей у фахових виданнях України. Як наукова співробітниця Науково-дослідного центру імені Фодора Іштвана, долучилася до реалізації кількох міжнародних проєктів, що стосуються визначення інвазійних видів рослин у нашому регіоні, складання ареалів їхнього кількісного співвідношення та оцінки тенденцій розповсюдження. Єва Андрик є кураторкою відділу наукового гербарію кафедри біології та хімії. Її гербарна та флористична колекція, яка постійно поповнюється, є важливою основою для наукових досліджень у галузі ботаніки на Закарпатті та в регіоні. Вона є ініціаторкою та фаховою організаторкою низки конференцій, серед яких міжнародні наукові конференції з нагоди 130-річчя від дня народження Антала Маргітаі та 200-річчя від дня народження Лайоша Вагнера.
Каталін Гнатик здобула вищу освіту у Закарпатському угорському інституті імені Ференца Ракоці ІІ за спеціальністю «Англійська мова та література – угорська мова та література». Ступінь доктора філософії в галузі педагогіки отримала в Мукачівському державному університеті у 2021 році. Тема дисертації: «Розвиток професійного потенціалу майбутніх учителів іноземних мов у процесі фахової підготовки». До сфери її наукові інтересів входить методика викладання англійської мови, угорської мови, як іноземної, та формування професійної ідентичності майбутніх учителів англійської мови у процесі фахової підготовки. З 2016 року вона працює викладачкою-організаторкою іспитів у Центрі мовних іспитів ECL ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ. Крім того, вона бере участь у підготовці тестів з англійської мови для предметних олімпіад, організованих Закарпатським угорськомовним педагогічним товариством (ЗУПТ). У 2018 році отримала стипендію за програмою «Колегіум Талантум». Катерина Гнатик є авторкою та співавторкою низки статей, індексованих у базі даних WoS / Scopus, а також кількох публікацій, надрукованих в українських фахових виданнях категорії «Б».
Тетяна Чонка здобула ступінь кандидата філологічних наук в Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка у 2007 році. Темою її дисертації є «Діалог «автор – герой – читач» у творчості В. Набокова». У колі наукових зацікавлень дослідниці – сучасна українська література, теорія літератури, методика викладання, порівняльне літературознавство. Є авторкою понад 50 досліджень, опублікованих в Україні, Угорщині, Румунії та Словаччині. Наразі обіймає посаду доцентки відділення української мови кафедри філології Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ. Крім того, є ініціаторкою та керівницею драматичного гуртка в ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ, який надає студентам можливість розвивати свої творчі здібності та сценічні навички.
Вітаємо з професійними досягненнями та бажаємо подальших успіхів!
-
Ця стаття також доступна наступними мовами
Magyar