Закарпатські дослідники взяли участь у 17-му Форумі з питань меншин Організації Об’єднаних Націй

Організація Об’єднаних Націй, окрім сприяння співпраці між державами, виконує важливу роботу в галузі економічного розвитку, міжнародного права та прав людини. З моменту її заснування у 1945 році до складу організації увійшли 193 країни, зокрема й Україна, яка бере участь у діяльності ООН з моменту здобуття незалежності (а також є її членом-засновником). 

28-29 листопада 2024 року у Женеві, Швейцарія, відбувся 17-й Форум з питань меншин Організації Об’єднаних Націй. Форум був присвячений сприянню інтеграції національних, етнічних, релігійних та мовних меншин через їхнє представництво у публічних просторах і дискурсах, а також самопрезентації. Захід проходив у чотирьох тематичних секціях, які охоплювали такі важливі сфери, як представництво меншин у публічному просторі, освіті, культурі та медіа.

У Форумі, який відбувався в Палаці Націй, взяли участь представники угорських меншин зі Словаччини та Румунії, а також Закарпаття. Закарпаття представляли дослідниці  Науково-дослідного центру імені Антала Годинки Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II — Корнелія Гіреш-Ласлов та Рейка Матей. Вони брали участь у роботі секції, присвяченій питанням освіти меншин. У своїх виступах дослідниці висвітлили ключові події та законодавчі зміни, які вплинули на угорську меншину в умовах трансформації української освітньої системи, а також зміни, що сталися після ухвалення закону про національні меншини.

Дослідниці наголосили на важливості врахування прав національних меншин у контексті євроінтеграційних прагнень України. «Забезпечення прав національних меншин є спільним інтересом держави, більшості суспільства та громад меншин», — підкреслили вони у своїх виступах.

Женевський візит став для нас, як для дослідників і лінгвістів, надзвичайно захопливим і цінним досвідом. У місті розташовані численні міжнародні організації, зокрема Палац ООН, який є другим за величиною центром цієї організації. На площі перед Палацом розташований відомий пам’ятник у вигляді триногого стільця, який увічнює пам’ять загиблих унаслідок мін.

Женева також відіграла важливу роль у поширенні ідей Реформації: під час відвідування старого міста історія буквально оживає перед очима. Мандрівник у Женеві може відчути себе ніби у «вавилонській вежі»: прогулюючись вулицями, складається враження, що тут немає жодної мови, якої не можна було б почути.

Відомо, що мовна карта Швейцарії є надзвичайно різносторонньою. Ця країна має чотири офіційні мови: на заході, в околицях Женеви, розмовляють французькою; у центральній та східній частинах країни — переважно німецькою; у південних кантонах — італійською; а в південно-східних регіонах використовується  ще й ретороманська мова.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Цю мовну різноманітність ми теж відчули, подорожуючи  країною потягом. Використання багатомовності у повсякденному житті стало для нас очевидним і відчутним, що зробило наш візит ще більш цінним з огляду на основну мету нашої подорожі.

    Ця стаття також доступна наступними мовами

  • Magyar