Приватний заклад «Закарпатський угорський ліцей з угорською мовою навчання» урочисто відкрив новий навчальний рік
Приватний заклад «Закарпатський угорський ліцей з угорською мовою навчання» провів централізоване відкриття навчального року 21 вересня у селі Велика Добронь на Ужгородщині.
У стінах Великодоброньської реформатської церкви зібралися учні та вчителі усіх місць провадження освітньої діяльності приватного навчального закладу, а також батьки та запрошені гості. Закарпатський угорський ліцей – угорськомовний приватний навчальний заклад, створення якого у 2023 році ініціював Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ після того, як в Україні закон про середню освіту суттєво обмежив угорськомовне навчання у школах. У 2023-2024 навчальному році відкрилися місця провадження освітньої діяльності у Берегові, Великій Доброні, Пийтерфолво, Виноградові та Малих Геєвцях. У планах – відкриття такого місця у Вилоку наступного року. Паралельно із загальною середньою освітою учні навчального закладу мають можливість отримати профільну підготовку за інтересами.
Благословення Всевишнього на успішний навчальний рік попросили пастор реформатської церкви Андраш Коложі, священник римо-католицької церкви, колишній єпископ, Антал Майнек та священник Малогеєвецької греко-католицької парафії Дьордь Бензо.
Минулого року ми відкривали навчальний рік із 57 викладачами та 100 учнями. Нині ж вітаю 72 колег та 250 учнів,
Приємно відзначити, що згідно з планами, окрім нинішніх п’яти навчальних закладів, у наступному навчальному році мережу буде розширено шостим, після завершення необхідних адміністративних питань, філія ліцею з’явиться й у селищі Вишково. Коли ви станете дорослими, яку б професію чи професію ви не обрали, де б не працювали, будете використовувати знання, набуті тут. Найважливіше в навчанні насправді — не отримана оцінка, а вміння застосовувати отримані знання в житті,
Наше товариство було створене 10 років тому як професійна організація захисту інтересів. Правління делегувало мене привітати вас від імені педагогів Угорщини з нагоди цієї дуже особливої події для мене, знаменної для вас. Я із задоволенням виконую доручення. Хочу також наголосити, наскільки важливою є налагоджена співпраця з педагогічними організаціями Карпатського басейну, зокрема, закарпатською,
Ансамбль цитристів Дитячої школи мистецтв «Туліпан танода» виконав в’язанку народних пісень. Відтак першокласники склали присягу, текст якої зачитала учениця 10-го класу місця провадження освітньої діяльності в Берегові Закарпатського угорського ліцею Ребека Мандзяк. Відтак символічним рукостисканням їх привітали директорка Дора Корей, її заступники Тюнде Гіді, Аніко Кармачі, Еріка Конц й Іштван Надь.
Ректор Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, професор Іштван Черничко у вітальній промові нагадав:
Хоча це лише другий навчальний рік Закарпатського угорського ліцею, його історія розпочалася у 2017 році. Тоді, коли Верховна Рада України ухвалила рамковий закон, сьома стаття котрого практично унеможливила навчання мовами національних меншин в Україні.
Закарпатські угорські організації захисту інтересів з моменту створення закону негайно почали працювати над тим, щоби скасувати обмеження прав. Водночас також стало зрозуміло, що якщо ми хочемо зберегти та надалі розвивати мережу угорськомовних навчальних закладів середньої освіти на Закарпатті, рано чи пізно нам знадобиться приватна, недержавна інституційна система, яка забезпечить сьогодення та майбутнє угорськомовної освіти, якщо політика чомусь вирішить покінчити з нею. Власне, з цією метою і був створений Закарпатський угорський ліцей. Перший навчальний рік закладу розпочався у 2023 році вже в умовах воєнного часу. Проте той факт, що нас зараз так багато, свідчить про те, що є попит і потреба в цьому закладі,
– зазначив ректор вишу, подякувавши батькам за довіру.
«Міцність мурів не в камені, а в душах захисників». Сьогодні ми побачили та почули, які хороші стіни ми збудували для ліцею, які умови створили за підтримки уряду Угорщини. Мури стоять, бо сьогодні угорськомовні навчальні заклади, в тому числі ваш ліцей, є символічними замками, які охороняють угорську культуру і традиції. Чи буде це так само і через десятиріччя? Чи буде ще угорське слово та угорське життя на Закарпатті? І це залежить від вас, педагогів та учнів. Ви – захисники мурів. А захищати потрібно не зброєю, а знаннями, боротися, щоби передавати мову, культуру. Адже не слід забувати: міцність мурів не в камені, а в душах захисників,
На завершення заходу представники історичних церков попросили Божого благословення на новий навчальний рік та присутніх.
Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap
-
Ця стаття також доступна наступними мовами:
- Magyar