Урочиста промова Ільдіки Орос з нагоди завершення навчального року

 

Шановні церковні та світські діячі, шановні колеги, студенти-випускники!

Минуло 4-6 -2 роки з моменту свідомого вибору кожного з вас, і ми більше не можемо нічого додати до вашої символічної торбинки, лише підсумувати все, що ми могли дати, і покладіть до ваших сердець символічне послання на прощання. Те, що сталося, – це наше і ваше, це наше спільне минуле, яке, з плином років і здобуттям життєвого досвіду буде жити у ваших серцях у вигляді дедалі більш прекрасних спогадів. Багато спільних спогадів та переживань спадають на думку і мені:

перше рукостискання, коли перед нами з’являються сором’язливі молоді люди зі спущеним поглядом, а потім переживання на іспитах, які я, звичайно, переживаю не та, як ви, але повірте, це було непросто, особливо якщо деякі студенти складали іспити невдало, і я була змушена записати цей результат.

Ми по-різному пам’ятатимемо тривогу щодо можливої бомби в приміщенні, обшук в установах чи коли ми ввели жорсткіші умови входу для запобігання провокаціям, тягар та напруженості перевірок та акредитацій, які зараз стали регулярними.

Але я також пам’ятаю численні враження, які супроводжували наші свята, вечори в інституті, збори хорових колективів, спортивні змагання, студентські конференції або святкування збору врожаю, різдвяні вечори та карнавальні заходи, яких ніхто не може в нас відібрати.

Дякуємо за розуміння та співпрацю, внаслідок чого ви сьогодні можете отримати заслужений диплом у Домі Господньому.

Зараз після рукостискання мені залишилось лише одне, передати послання, яке може допомогти вам поза нашими стінами, на яке ви можете покластися, якщо почуватиметеся трохи втомленими у звичній рутині повсякдення.

Перше за все, я бажаю випускникам за фахом бухгалтерія та аудит досягти успіху у тому, що мотивувало їх у виборі професії: вибілити, але принаймні висвітлити економіку, щоб Закарпаття могло зараз процвітати за рахунок сплачених податків. Тим часом, хоча гроші є рушійною силою світу в наш час, не забуваймо про те, що сказав брат Чоба Бойте: «Все, що насправді цінне в нашому житті, що робить людину людиною, не може відібрати у нас ні економічна криза, ні фінансовий крах, який переслідує наші країни.»

Одним із ключів процвітання нашого рідного краю Закарпаття є туризм, суть якого полягає у збереженні та передачі наших природних надбань, нашої матеріальної, духовної та культурної спадщини, наших цінностей усім, хто приїжджає до нас як турист. Ви повинні ділитися цими цінностями, це і ваша відповідальність. У своїй роботі не забувайте думки Даніеля Белені: «Турист – це людина, якій подобається, коли місцева культура обслуговує її потреби. Мандрівник приймає місцеву культуру, пристосовується до неї і зовсім не хоче її змінювати»

Як виглядатиме майбутнє, залежить від школи сьогодення, сказав Альберт Сентдьорді, тому на вас, випускників різних дисциплін, більшість з яких будуть викладачами на певному рівні системи освіти, покладається велика відповідальність, навіть якщо ви, можливо, захочете проводити дослідження, оскільки знання не можна взяти з собою в могилу, ми маємо ділитися з іншими, адже таким чином ми будемо багатшими, це буде вести світ вперед. Всі ви ще на другому бачили фільм «Клуб імператорів», який був обов’язковим для перегляду. Його посланням наприкінці, саме через яке фільм був обов’язковим, була дидактична думка: «Дії доброго вчителя дуже важко узагальнити, оскільки його життя продовжують його учні. Саме він визначає внутрішню атмосферу школи та водночас повсякденне життя тих, хто в ній живе» Де б не опинилися, будьте саме такими вчителями.

Ті, хто сьогодні стає катехитичними наставниками чи працівниками сфери психічного здоров’я, беруть на себе велику відповідальність, оскільки в цьому світі, який морально погіршується вони повинні служити для захисту “духовної чистоти” – психічного здоров’я. Ми просимо Божої допомоги, щоб додати вам сили, щоб ви допомагали покращити наше психічне здоров’я.

Зрештою, нехай буде посланням на прощання всім випускникам думка Ілони Зріні, яку вона сформулювала 8 січня 1692 р. Братиславі, у своєму прощальному листі до свого сина, Ференца Ракоці ІІ:

“Ніщо у світі не є більш похвальним, ніж добре ім’я та чесна слава; вони ніколи не припиняються, вони залишаються назавжди. Втратити майно нічого не означає, але той, хто втрачає свою честь, втрачає все. Поважай людей, будь радий спілкуванню з незнайомцями, знай, що тебе чують і люблять на чужині, бо той, хто поважає інших, поважає самого себе».

 

Берегове, 25 червня 2021 року