Заява ЗУПТ у зв’язку із замовленням підручників

Члени Закарпатського Угорськомовного Педагогічного Товариства (ЗУПТ) були вражені, дізнавшись від директорів угорськомовних шкіл Закарпаття, керівників відділів освіти територіальних громад з часткою угорськомовного населення, що нема можливості надіслати елетронне замовлення на підручники для 8-го класу з алгебри, геометрії, фізики, географії, біології, охорони здоров’я, мистецтва угорською мовою. Щодо цієї проблеми ми письмово звернулися до обласного управління освіти. У своїй відповіді вони повідомили, що, посилаючись на Закон про освіту, у майбутньому не планується видавати підручники мовами нацменшин.

Міністерство освіти і науки України (МОН) в черговий раз обдурило закарпатських угорців та міжнародну громадськість. На всіх міжнародних форумах та двосторонніх міжурядових консультаціях представники держави заявляли, що, відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії щодо закладів, що викладають європейськими мовами, положення Закону про освіту, яке зобов’язує школи меншин проводити навчання українською мовою, буде запроваджено з 2023 року. Це означає, що це положення спершу стосуватиметься вікової групи, яка піде до 5 класу в 2023 році, тоді як старші класи можуть продовжувати навчання в тій системі, в якій вони його розпочали.

Все це шокує нас ще й тому, що згідно із законом кількість предметів, які будуть викладатися українською мовою, може збільшуватися поступово, в 9 класі цей показник повинен досягти 40% предметів, а заклади можуть самі вирішувати, які предмети викладати українською мовою. Той факт, що МОН більше не бажає видавати підручники угорською мовою, позбавляє меншини чергових прав. Тим самим міністерство порушує власне закон про освіту, обмежує права меншин, оскільки позбавляє школи права самостійно вирішувати, які предмети вони хочуть викладати українською мовою.

ЗУПТ та угорці Закарпаття продовжують наполягати на перекладі підручників, передбачених державою для навчального процесу, угорською мовою і на наданні школам передбаченого законом права самостійно вирішувати, які предмети викладати українською мовою.

Берегове, 12 березня 2021 р.

Керівництво ЗУПТ