Науково-дослідний центр імені Іштвана Фодора

Природознавчий науково-дослідний центр ім. Іштвана Фодора був заснований у 2011 році при кафедрі Біології та Хімії Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці II (ЗУІ імені Ференца Ракоці ІІ). Керівнивник інституту – академік, професор ботаніки Сікура Й.Й., ректор ЗУІ.

Діяльність центру спрямована на відкриття, наукове дослідження та охорону природних багатств, флори та фауни Закарпаття, відстеження змін у середовищі рослинного і тваринного світу регіону, створення наукових збірників,  заснування  ботанічного саду  рідкісних видів рослин Карпатського басейну, забезпечення умов для його сталого функціонування.  Ботанічний сад розташований в саду  етнографічного музею в селі Великі Береги, який був створений за сприяння  ЗУІ і зараз виконує освітні та наукові функції.  Дослідний центр отримав назву визнаного і на міджнародному рівні видатного ботаніка професора Іштвана Фодора, який народився в 1907 році в селі Нижня Грабівниця.

Іштван Фодор вчився в Карлівського університету місті Прага, де і здобув освіту вчителя природознавства та географії. У 1975 році йому було присуджено ступінь доктора біологічних наук Московського університету ім. Ломоносова. Був одним з засновників ботанічного саду та кафедри ботаніки Ужгородського Державного Університету. До досягнення пенсійного віку є активним викладачем та професором, а з 1997 року працює консультантом кафедри ботаніки.  Його науковий інтерес був привернутий дослідженню рослинного різноманіття Закарпаття. Займався проблемою зниження меж лісів в горах Карпат. Одною з основних його робіт вважається наукова  праця «Флора Закарпаття», яка побачила світ в 1974 році в місті Львів. Під час дослідження  група науковців під його керування узагальнили 3820 видів рослин та тварин, серед яких 38 були описані вперше на Закарпатті.

За високі досягнення в педагогічній і науковій діяльності  йому було присуджено золоту медаль  Класу Ботаніки Біологічного Товариства Угорщини. До останніх днів свого життя  (2000-рік) залишається вірним патріотом Закарпаття , який віддано служив справі угорської громади краю.

Цілями науково-дослідного центру ім. Іштвана Фодора є:

  • Забезпечення  наукової діяльності, спрямованої  на охорону  рідкісних і зникаючих видів флори і фауни Закарпаття in та ex situ, збереження їхнього природного стану
  • Дослідження флори та фауни АТАК  ботанічна пам’ятка природи міжнародного значення
  • Створення віртуальної колекції рідкісних рослин Закарпаття, і також створення наукового гербарія, узагальнення попередніх результатів дослідження, систематизація, сприяння їх дослідженню
  • Екологічне дослідження водного басейну річки Тиса, з метою сприяння сталого використання її ресурсів
  • Заснування банку насіння і спор, та забезпечення їх відповідного збереження
  • Створення зоологічних колекцій
  • Створення рослинних питомників

 

Партнери центру:

Центр веде тісне партнерське співробітництво з Міланом Блажеком (Milan Blažek) – з головним ботаніком ботанічного саду парку Пругоніце (Чехія), а також з Інститутом ботаніки ім. М.Г. Холодного, окрім того інститут бере активну участь в Гідроекологічному Науковому Співробітництві Транс-Тиса «Trans-Tisa».