Промова Степана Черничко на церемонії відкриття нового навчального року в Закарпатському Угорському Інституті ім. Ференца Ракоці ІІ

Шановні пані та панове, шановні гості, колеги, студенти першого та старших курсів.

 

Закарпатський Угорський Інститут ім. Ференца Ракоці ІІ  має історію тривалістю в чверть століття. За останні два з половиною десятиліття цей заклад зазнав серйозного розвитку, але, оскільки терпіння аудиторії та наданий нам час є обмеженими, я не буду аналізувати цей період в деталях, лише виділю деякі показники, які вказують на те, куди ми прямуємо.

Першою цифрою, якою я хотів би поділитися з вами, є те, що у 2020 році 178, влітку 2021 рок , кілька місяців тому, 222 студенти змогли отримати диплом, що підтверджує їх знання та кваліфікацію. Також відбулося значне підвищення кількості поданих заяв: минулого року було зареєстровано 1181 заяву, а цього року в нашому приймальному відділі зареєстровано 1390 заяв. Кількість прийнятих та зарахованих студентів також суттєво зросла: з 393 у минулому році до 415 у цьому році. Загальна кількість студентів бакалаврських та магістерських програм зросла з 939 станом на 1 вересня 2020 року до 987 на 1 вересня цього року.

Наш викладацький колектив також зазнав помітного розвитку за останній рік: наприкінці 2019-20 навчального року 59,9% наших штатних викладачів мали вчений ступінь, до кінця минулого навчального року ця частка зросла до 63,2%. Протягом останнього навчального року 6 осіб здобули ступінь доктора філософії, а один із наших співробітників успішно габілітувався та здобув ступінь доктора наук. Хоча частка наших викладачів із званням доцента та професора за останній навчальний рік збільшилася лише на 1%, але якщо врахувати, що за один рік призначено 6 доцентів та 1 професора, можна сказати що наші показники покращилися.

Коли ми починали попередній навчальний рік, загальна площа наших навчальних будівель становила 7614 м², цього навчального року ми вже маємо 9581 м², чого вже майже достатньо, іноді з більшими чи меншими проблемами. Фонди нашої бібліотеки за один навчальний рік збільшилися з 117 775 томів до 133 462. Я думаю, що наша орієнтація на студентів очевидна, адже кількість місць у гуртожитках зросла з 137 до 235 у навчальному році, що залишився позаду. А кількість закладів громадського харчування в інституті збільшилася приблизно на 50%, а це означає, що минулого року ми пили каву або харчувалися лише у двох закладах, а цього року ми можемо зробити те саме в трьох місцях, не виходячи з території інституту.

Ми також намагаємось забезпечити комфорт для наших викладачів, про що свідчить той факт, що під час літніх канікул наші молоді колеги, які цього потребували, змогли переїхати до службових 14 квартир. В результаті роботи нашого головного спонсора, Уряду Угорщини, а також та Президента Фонду, Василя Брензовича та Президента Ілдіко Орос, умови навчання та досліджень постійно покращуються, і це, звичайно, відображається на ефективності наукової роботи. Про це свідчить той факт, що кількість публікацій наших викладачів у міжнародних наукових базах даних Scopus та Fellows Science за один рік зросла з 35 у попередньому році до 51.

Підсумувавши досягнення останнього періоду, заглянімо трохи вперед, оскільки відкриття навчального року – це завжди початок нового етапу, нового періоду, особливо для 415 молодих людей, які зараз починають навчання та здобуватимуть ступінь бакалавра або магістра. Я звертаюся насамперед до тих, хто навчатиметься на першому курсі програми бакалавра: перш за все, вітаю вас із успішним вступом і дякую, що обрали нас, інститут Ракоці.

Оскільки я вже перелічив конкретні цифри, давайте продовжимо, підсумуємо ще деякі основні цифри. Я не знаю, чи ви вже думали, дорога молодь, що протягом нормативного періоду базової вищої освіти, тобто, в хорошому випадку, протягом наступних чотирьох років, вам потрібно виконати  загалом 240 кредитів, щоб отримати диплом. Більшість з вас, очевидно, не підозрюють, що кредит, перекладений на мову звичайної людини, означає 30 годин, а отже вам доведеться витратити в цілому 240 разів по 30 годин на навчання, щоб отримати диплом по завершенні обраного вами курсу, а це означає в цілому 7 200 годин. Хоча я бачу страхіття в очах деяких, повірте мені, це не так вже й багато. Поділивши це число на двадцять чотири години, одразу виявляється, що загалом воно становить всього 300 круглих днів. Тобто, насправді це хороші новини – всього за чотири роки вам потрібно займатися навчанням менше року, і матимете диплом у кишені. Для виконання цих 240 кредитів, 7 200 годин і 300 днів наполегливого навчання я бажаю вам багато сил, наполегливості, старанності і, звичайно, ще більше удачі. Я також бажаю, щоб залишок часу, невитрачений на навчання, ви корисно провели в інституті Ракоці. Для нас, викладачів інституту, я хочу, щоб 2021-22 навчальний рік був принаймні трохи кращим, продуктивнішим, спокійнішим у всіх відношеннях, ніж будь-які з попередніх 25 років. І, нарешті, перш ніж подякувати вам за увагу та терпіння, остання інформація для любителів цифр: у цій промові було сказано всього 715 слів, хто не вірить, нехай перевірить.

 

Щиро дякую,

 

Берегове, 24 вересня 2021 року

Степан Черничко, ректор Закарпатського Угорського Інституту ім. Ференца Ракоці ІІ