1993-2004
18 жовтня 1993 року на спільному зібранні керівного складу Товариства угорської культури Закарпаття та Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства було ухвалено рішення про створення вищого навчального закладу для угорців Закарпаття умісті Берегово. За підтримкою товариства звернулися до релігійних громад Закарпаття та депутатів Берегівської міської ради.
Берегівська міська рада відстоювала своє право на власність будівлі, створюючи численні перешкоди на шляху до вирішення питання про передачу будівлі в оренду. 15 березня 1995 більшість депутатів Берегівської районної ради проголосувала за перегляд рішення виконкому Берегівської міської ради як такого, що не відповідає закону. Реформатській громаді потрібно було підтвердити право власності на даний будинок ще додатковими документами, зокрема, навіть те, що будівлю було забрано у радянський період, хоча архівні документи свідчили, що ця будівля була майном реформатської церкви ще до Другої світової війни. Цього року навчання проводилося у будівлі Берегівського швейного училища.
13 червня 1996 року на засіданні Державної акредитаційної комісії було ухвалене позитивне рішення про видання дозволу на роботу інституту. Ліцензію Міністерство освіти і науки України видало 16 вересня 1996. Напередодні спільного засідання українсько-угорської комісії Закарпатському угорському товариству культуру через ЗМІ вдалося винести на порядок денний комісії два важливі для угорської нацменшини питання:
• Зведення пам’ятного знаку на Верецькому перевалі;
• Реєстрація Закарпатського угорського інституту.
Комісія на своєму засідання прийняла ухвалу щодо цих питань.
25 вересня 1996 року відбулося урочисте відкриття навчального року в Закарпатському угорському педагогічному інституті, в якому взяли участь
Мадяр Балінт, міністр культури і освіти Угорщини, Бабак Анатолій, заступник міністра освіти та науки України, представники Закарпатської облдержадміністрації, ректори ВНЗ Закарпаття, а також інші гості, серед яких були особи, які раніше виступали проти відкриття цього закладу.
Розпочалося формування професорсько-викладацького колективу інституту, до якого залучалися як закарпатські викладачі, що мали належний рівень фахової підготовки і звання, так і перспективна молодь, що навчалася в аспірантурі та PhD. Навчання проходило у приміщеннях Берегівського швейного училища.
Навесні 1997 року за ініціативи Бюро у справах закордонних угорців інститут пройшов перевірку. Цього року дипломи отримали перші випускники спеціальних курсів Ніредьгазького педагогічного інституту ім. Д. Бешені.
26 лютого 2000 року в рамках офіційного візиту в Україну в Закарпатський угорський інститут завітав прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
Цього ж року вдалося завершити ремонтні роботи у приміщеннях орендованої інститутом будівлі, які заходилися у вкрай поганому стані.
У 2000 році за підтримки благодійного фонду ім. Опацоі (Угорщина ) інститут придбав, а потім у 2001 році відремонтував першу свою нерухомість – гостьовий будинок для забезпечення належних умов проживання викладачів з Угорщини та інших ВНЗ Закарпатської області. В урочистому відкритті гостьового будинку взяли участь голова фонду ім. Опацоі Дейнеш Берейні та керівник офісу фонду Орш Чете.
У вересні 2000 року за сприяння Ніредьгазького педагогічного інституту ім. Д.Бешені в Закарпатському угорському інституті розпочинається навчання за спеціальністю «економіка».
У 2001 році Міністерство освіти та науки України акредитувало відкриті спеціальності, таким чином Закарпатський угорський інститут став першим вищим навчальним закладом для угорських нацменшин Карпатського регіону, який видає своїм випускникам дипломи державного зразка. На урочистостях з нагоди вручення дипломів випускникам 20 червня 2001 року були присутні міністр освіти і культури Угорщини Золтан Покорні та представник
Міністерства освіти й науки України Надія Добідовська.
У 2002 році за підтримки благодійного фонду ім. Опацоі інституту вдалося придбати , а згодом і реставрувати колись відомий у Берегові готель „Гранд”, що знаходиться на головній площі міста. До кінця 90-х років готель діяв під назвою „Дружба” , але згодом був закритий через аварійний стан будівлі. У відремонтованому будинку розташувався студентський гуртожиток ім.Ференца Колчеі. В урочистому відкритті гуртожитку, яке відбулося 7 лютого 2002 року, взяли участь Президент Угорщини Ференц Мадл та Прем’єр-міністр України Анатолій Кінах. Цього ж дня Берегівська міська рада прийняла рішення про передачу Закарпатському угорському інституту будівлі колишньої Палати правосуддя.
У 2002 році за підтримки благодійних фондів ім. Опацоі та ім. Іййеша розпочалися роботи з реконструкції приміщень будівлі колишньої Палати правосуддя. Виділених коштів вистачило тільки на початкові роботи, тому керівництво закладу вирішило звернутися за допомогою до великих міст України та Угорщини. Відновлені аудиторії інституту названі в честь тих міст, які фінансували їхній ремонт.
11 березня 2003 року в студентському гуртожитку ім. Ф. Колчеі розпочав свою роботу кіноклуб, створений за підтримки благодійного фонду ім. Опацоі. У відкритті клубу взяв участь голова фонду Шандор Кеніг.
13 грудня 2003 року інституту присвоєно ім’я визначного діяча Угорщини Ференца Ракоці ІІ . Відтепер повна назва навчального закладу – Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ. На урочистому зібранні був присутній державний секретар Угорщини Вільмош Сабов.
Шляхом внесення змін до статуту вдається розширити перелік спеціальностей, відкрити нові, перевести на постійну основу курси з підготовки агрономів.
2003 рік – Інститут проходить аудит на прохання Міністерства науки та освіти України.
2004 рік – завдяки допомозі органів місцевого самоврядування Угорщини вдається завершити реконструкцію другого поверху будівлі колишньої Палати правосуддя.
У 2004 році новий склад Берегівської міської ради (обраний 2002 року) виніс рішення про неправомірність передачі будівлі колишньої Палати правосуддя Закарпатському угорському інституту. Керівництво інституту робить усе можливе для захисту своїх прав. З проханням про захист права власності інститут в офіційному листі до Президента України Леоніда Кучми зверталися Президент Угорщини Ференц Мадл та парламентарій Томас Лантос від імені групи сенаторів США. Справа набула політичного характеру: як стало відомо, ініціатором скасування рішення на право власності був депутат Верховної Ради України, голова ДСУУ (Демократичної спілки угорців України) Іштван Гайдош. На захист інституту став Олександр Мороз, колишній Голова Верховної Ради, який особисто ознайомився із ситуацією навколо прав власника, перебуваючи в Берегові 1вересня 2004 року. Керівництво Берегівського центру культури і дозвілля відмовило інституту в оренді приміщень для проведення урочистостей з нагоди закінчення навчального року, пояснюючи відмову необхідністю проведення ремонтних робіт (такі відмовки стали типовими у той час). Тому урочистості були проведені у реформатській церкві, яка на прохання студентів стала постійним і традиційним місцем проведення урочистостей з нагоди початку і завершення навчального року.