День науки – Десять років науково-дослідному центру Іштвана Фодора

З нагоди десятирічного існування Науково‐дослiдного центру iмені Іштвана Фодора ЗУI iм. Ференца Ракоцi II та Святкування угорської науки 11 листопада у вищому навчальному закладі стартувала дводенна серія заходів під назвою «День науки – 2021».

На початку заходу д-р Степан Коложварi, керівник Науково‐дослiдного центру iмені Іштвана Фодора, згадав історію створення інституту, а потім представив роботу останніх десяти років. “Спасибі, що поділилися нашою радістю, слухаючи наші результати, i щоб ми могли представити вам наші плани на майбутнє”, – підсумував д-р.

Заступник Генерального консула Угорщини в м. Берегові Мігай Андраш Беке зазначив, що угорські вчені присутні в університетах і наукових інститутах по всьому світу певним чином. На його думку, приємно бачити, що в нашому середовищі є людей, яких цікавить наука.

Степан Черничко, ректор ЗУI iм. Ференца Ракоцi II та голова Угорської вченої ради Закарпаття, привітав колег наукового центру з їхніми досягненнями, оскільки за останні десять років з ними було пов’язано багато наукових праць та публікацій. За цей час центр постійно розвивається і розширюється.

– Науковий центр виконує важливу роботу в нашому окрузі. Адже вони проводять не тільки теоретичну, але і практичну діяльність. Ботанічне розмаїття Закарпаття зберігається в ботанічному саду імені Йосипа Сікури в с. Великi Береги, сказала у своїй вітальній промові д-р Ільдіко Орос, президент ЗУI iм. Ференца Ракоцi II.

Д-р Тюнде Морвай, керівниця відділу Секретаріату угорців за кордоном Угорської академії наук, привітала присутніх від імені керівництва Угорської академії наук та привітала їх з досягненнями останніх десяти років. Вона розповiла, що біологи мають величезне завдання в науці, просто подумайте про зміну клімату. Щоб стримати його, потрібні дослідники.

Після вітальних промов професор д-р Золтан Варга, емерит кафедри еволюції та біології людини Дебреценського університету, провів свiй доповiдь «Біорізноманіття в Карпатах».

Після цього проф. доктор Адальберт Балог, проректор Угорського університету Трансільванії Sapientia, прочитав лекцію під назвою «Бактеріальні симбіонтні зв’язки попелиці та їх роль у швидкій еволюції виду». Присутнi могли послухати доповiдь Д-р габіл. Чаби Синетара, вчитель на кафедрі біології Центру підготовки Даніеля Бержені Будапе́штського університету ім. Лоранда Етвеша «З восьми ногами по стопах рослин. Чому павуки слідують за рослинами?», а потім лекція доктора Степана Коложварi під назвою «Останні 10 років інституціоналізованих угорських природничих наук на Закарпатті».

Дводенний захід продовжується церемонією вiдкриття центральної будівлі ботанічного саду імені Йосипа Сикура в с. Великi Береги, а 12 листопада в будівлі iнституту відбудуться професійні лекції.

Організаторами заходу є Науково-дослідний центр iмені Іштвана Фодора та кафедра біології та хімії ЗУI iм. Ференца Ракоцi II.

 

B.K