Двадцять перша конференція «Жива мова» в ЗУI iм. Ференца Ракоцi II

4 листопада у  Закарпатському  угорському iнститутi iм. Ференца Ракоці II розпочалася конференція «Жива мова». Лекції відбуватимуться онлайн, але організатори та викладачі підрозділів iнституту будуть присутні на заході особисто.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Центральна тема: Кордон ‒ фактор зближення та розбіжності в мові.

На відкриттi конференції, Степан Черничко, ректор iнституту привітав учасникiв у формі відеозвернення. Він розповiв, що на цих конференціях спочатку було лише два десятки доповідачів. Однак на сьогодні конференція переросла у велику та значущу подiю. Ректор також підкреслив, що у дводенному заході візьмуть участь представники багатьох народів, адже близько 70 доповідачів із 13 різних країн презентуватимуть власні результати досліджень.

Міклош Контра, професор кафедри угорської лінгвістики університету Реформатської церкви  iм. Каролi Гашпара , відродив конференції останніх років.

Після цього відбулися пленарні доповіді. Кароль Кочiш проводив лекцію на тему «Взаємозв’язок між мовою та державними кордонами минулого століття в Тисо-Дунайськiй низовинi», після чого виступила Йоганна Лааксо « Мовні кордони в Європі та фіно-угорському світі» .

Надалі Катерина Дудич, доцент iнституту, представила том Аніко Берегсасі «Епізодичні речення для фортепіано: Проблеми викладання угорської мови в меншості».

У 204-сторінковому виданні представлено та проаналізовано цілі і методи навчання угорської мови в державній освіті в Україні, а також питання змісту, які виникають у навчальному процесі. На прикладі Закарпаття авторка досліджує теоретичні та практичні труднощі та виклики, з якими ми маємо зіткнутися у зв’язку з викладанням угорської мови та навчанням угорською мовою як меншини.

Згодом присутнi мали шанс послухати презентацiю Ульріке Джесснер-Шмідта «Кордони у дослідженні багатомовності». Пiсля цього Чiлла Барта говорила про «Кордони, злиття та виклики в мультимодальнiй багатомовності XXI-го століття: візуальні студенти та сигнальні спільноти на периферії».

У решті дня відбудуться секційні лекції, де Степан Черничко прочитає лекцію « Мова та кордон: ідеологічні та політичні проекції». Крім того, Аніта Марку та Крістіна Шуто «Презентація слів, пов’язаних із цифровим спілкуванням у словнику Терміні» також буде представлена. Водночас такі теми будуть згадуватися, як «Поява та сприйняття регіоналізмів в угорській освіті на Закарпатті», «Розробка навчального плану та зміст навчального плану в освіті рідною мовою за межами та всередині кордонів», «Місцеві та вуличні знаки в населених пунктах мікрорегіону Берегово», «Вплив Закону про декомунікацію на назви вулиць у Берегiвському районі» та «Мовна дискримінація та упередження серед закарпатських вчителів угорської мови».

Програма організована Науково-дослідним центром імені Антала Годинки та кафедрою філології в рамках циклу програм Угорського фестивалю науки 2021 «Наука: компас для майбутнього, придатного для життя». Спонсорами заходу є Закарпатський угорський iнститут iм. Ференца Ракоці II, Угорська вчена рада Закарпаття та Угорська академія наук.