У Фаховому коледжі ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ провели нетрадиційний урок історії
Благодійний фонд «ГЕНІУС» спільно з Закарпатським угорським інститутом імені Ференца Ракоці ІІ організували неординарний урок історії з нагоди 70-ї річниці повернення в’язнів з радянського полону до Угорщини. Захід відбувся 9 листопада на базі Фахового коледжу ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ, у Берегівському центрі розвитку таланту Благодійного фонду «ГЕНІУС».
Присутніх привітала директорка Благодійного фонду «ГЕНІУС» Наталія Вароді.
«Фонд «ГЕНІУС» поставив перед собою важливу мету – нагадати про коріння і надавати крила. Нагадати про ті самі корені, з яких усе починалося, про те, куди ми належимо, про місце, де нас завжди чекають, а також надати крила, які слугуватимуть підтримкою молоді, допоможуть їй досягти своїх мрій та цілей і злетіти дуже високо, прославляючи добре ім’я нашої спільноти»,
– наголосила вона.
Потім слова взяла голова фонду «ГУЛАГ» Йолана Надьней Пінтер, яка у своїй промові перед усім звернула увагу на позицію фонду, згідно з якою лише обговорення власної історії може допомогти нам усвідомити та прийняти труднощі, що випали на нашу долю, адже жорстока диктатура 20-го століття спричинила низку травм, які передаються від одного покоління до іншого.
Опісля вітальну промовою виголосила й заступниця директора Фахового коледжу Катерина Кіраль.
Після вітальних промов учасники заходу переглянули монодраму «Ворог народу» у виконанні акторки Оршолі Станкай, у якій розповідається про складну життєву історію матері Йолани Надьней Пінтер – Магдолни Рор. Молода дівчина відчула на собі усі жахи перебування в таборах, довго не усвідомлюючи, у чому її провина. Істину причину депортації вона дізналася лише наприкінці 1960-х років, коли повернулася на батьківщину. Сорокахвилинний монолог розповідає про події 1945 року, коли дівчину спершу зґвалтували радянські солдати, а невдовзі після цього депортували на підставі сфабрикованих звинувачень.
Згодом з доповіддю на тему ГУЛАГу та процесу інтерпретації цього періоду виступила історик д-р Емьовке Ковач, яка спробувала розкрити відмінності між депортацією до таборів ГУЛАГу та примусової депортації, яка в історії отримала назву «Маленький робот».
Нетрадиційний урок історії завершився словами подяки Катерина Кіралі за можливість ознайомити присутніх зі складним періодом в історії угорського народу та за те, що місцем проведення заходу обрали саме Фаховий коледж ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ.
A. K.
-
Ця стаття також доступна наступними мовами:
- Magyar