Промова Ілдіко Орос на церемонії відкриття навчального року в ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ

Шановні церковні та світські діячі, дорогі гості, колеги, студенти першого та старших курсів!

Перш за все, я хотіла б подякувати за допомогу всім тим, кого ми сьогодні нагородили. Їхня робота була вкрай необхідною для того, щоб ми стояли тут тепер. Це особи, які додали до своєї галузі по максимуму, чим зробили світ кращим в цілому, адже ми інструменти божественних діянь. Як сказав Казінці, “це маленька частина цілого”. Ось так складається і наш інститут. Завдяки діяльності та роботі багатьох людей ми змогли працювати, підтримувати інститут та надавати можливість студентам навчатися протягом останніх 25 років. Особливо це стосується новачків, які зараз відчувають, що цього року вони виграли все, що можна. Я відчувала те саме, коли закінчувала навчання в школі. Адже коли ви складаєте випускні іспити з 6-7 предметів, вам здається, що ви знаєте все про світ. Коли нам здається, що море по коліна і що б не трапилося, ми можемо це подолати. Згодом наші знання поглиблюються, і ми розуміємо, що це не так. Тому що ми не знаємо все те, що маємо знати, і світ стає все більшим. Як сказав Тібор Мішовиц, “те, що вони отримують тут як знання, зникне за миті”. Я вчила проректорів, що якщо вони не оновлять свій диплом за 5 років, то знання зникнуть. Тепер я повинна сказати, що це занадто багато часу. У прискореному інформаційному світі навіть один рік – це тривалий час, ми багато чого забуваємо за рік.

Зараз старше покоління дивується, що вони не розуміють, у що грають їх онуки. Тому з того, чого вони навчилися колись, залишається лише знання про те, як жити в цьому світі. Вам потрібно вчитися не для того, щоб мати диплом, ви повинні вчитися і боротися, щоб подолати власні обмеження та проблеми, з якими ви стикатиметесь, адже їх буде чимало. Такими будуть і всі іспити. Те, як ви сприймете їх, матиме вплив на подолання життєвих труднощів в майбутньому. Ми просто тримаємо перед вами чесне дзеркало на іспитах. Якби ми цього не робили, ви б протягом усього життя були невпевнені в тому, що саме ви знаєте, а що не знаєте, і чи можете ви рухатися далі. Це заклад, де, окрім диплома, можна знайти чоловіка, дружину, супутника життя та дружбу. Якщо ви не вірите, запитайте викладачів, які це пережили. Це також є частиною нашого закладу.

Особливе вітання тим, хто повернувся до нас. Вони вже заслужили бути у вбранні куруців зі сріблястою вишивкою. Це означає, що вони отримали у нас диплом минулого року. Хотілося б, щоб вони тут не зупиниляся. Здобувайте кілька дипломів. Той, хто знає якнайбільше, має ширше поле зору і може дивитися на світ згори. І якщо ви подивитесь на життя згори, ви не загубитеся в деталях, а зможете дослідити його повністю. І це дуже необхідно в сучасному світі, де ми живемо з хвилини на хвилину. Зрештою, багато хто з нас навіть не читає до кінця статті, тому що, якщо ми читаємо перше речення, ми думаємо, що це все, про що в ній йдеться, а потім відкриваємо її, і бічимо, що це не так. Дуже важливо, щоб людина була ретельною, глибокою і розуміла взаємозв’язки, а не лише поверхню. Якщо ми бачимо лише поверхню, ми можемо заблудитися. Звичайно, ви, будучи молодими, можете бути бунтарями, першовідкривачами, можете задавати питання, і я навіть закликаю вас задавати питання. Кожне покоління має своє завдання. Свого часу ми також його шукали.

Тому я хотіла б вам передати думки Ласло Дюли Ерделі, щоб покласти їх на ваші плечі, щоб ви поміркували над ними і щоб вони супроводжували вас у наступні роки та протягом всього життя: «Розумна людина вчиться на прикладі та помилках інших людей, несе добро за рахунок власного досвіду та всього, що отримала, успадкувала віж попередній поколінь». Це суспільний обов’язок усіх поколінь. Ваш також. Удачі вам у втіленні!

Берегове, 24 вересня 2021 року
Ілдіко Орос,
Президент Закарпатського Угорського Інституту ім. Ференца Ракоці ІІ