Megnyitotta első tanévét a Kárpátaljai Magyar Líceum

A Kárpátaljai Magyar Líceum az idei évben öt helyszínen – Beregszász, Nagyszőlős, Péterfalva, Nagydobrony, Kisgejőc – nyitotta meg kapuit a 9. vagy 10. osztályt befejezettek elött, hogy biztosítsa számukra az anyanyelvű oktatást. A Líceum falai között a hallgatók az érettségit az érdeklődésüknek leginkább megfelelő szakirányú képzés keretében szerezhetik meg.

A Kárpátaljai Magyar Líceum első ünnepélyes tanévnyitójára szeptember 16-án került sor a Nagyszőlősi Római Katolikus Templomban.

Az esemény hagyományteremtő céllal ökumenikus istentisztelettel vette kezdetét. Igét hirdetett Weinrauch Márió, a Nagyszőlősi Római Katolikus Egyház plébánosa, Molnár Lóránt, a Nagyszőlősi Református Egyházközség lelkipásztora, Szokol Augusztin, a Görögkatolikus Egyház káplánja.

This slideshow requires JavaScript.

Nemzeti imádságunk eléneklését követően Kóré Dóra, a Kárpátaljai Magyar Líceum igazgatója köszöntötte elsőként a diákokat és tanárokat.

„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy üdvözölhetem ma itt önöket, a Kárpátaljai Magyar Líceum első tanévnyitó ünnepségén. Líceumunk egy különleges hely lesz diákjaink számára.  Intézményünkben nemcsak a tudásra, hanem az önmegvalósításra is lehetőséget kapnak a hallgatók, hogy az itt töltött évek során fejleszthessék kreativitásukat, önbizalmukat, amely meghatározza majd azt az embert, akivé válni szeretnének”

– emelte ki.

Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője beszédében hangsúlyozta, az anyaország még ebben a nehéz, háborús helyzetben is segít, hogy megmaradhasson az anyanyelvű oktatás Kárpátalján.

Ezt követően a Nagyszőlősi Bartók Béla Zeneiskola zenekara hegedűjétékát tekinthettük meg.

 „Az, aki iskolát alapít, vagy iskolát választ a gyermeke számára, az a jövőbe tekint. Az, aki pedig magyar iskolát alapít, és magyar tannyelvű intézményt választ gyermeke számára, hisz abban, hogy van jövő itt Kárpátalján”

– fogalmazott Csernicskó István, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora, majd megköszönte a szülőknek azt a bizalmat, hogy gyermeküket az újonnan induló líceumba íratták be.

A továbbiakban a Kárpátaljai Magyar Líceum Nagyszőlősi diákjai Bódás János Ki van jelölve a helyed című versét adták elő.

A fogadalomtételt követően Kóré Dóra igazgató, Hidi Tünde, Nagy István, Karmacsi Anikó igazgató helyettesek, Bogáthy Eleonóra, Nyibilevics Mónika helyszíni szervezők kézfogással köszöntötték az elsős diákokat.

Ezt követően a Hangraforgó zenekar előadását tekinthettük meg.

This slideshow requires JavaScript.

Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola elnöke beszédében az EDDA művek zenekar Álmodtam egy világot című dalának refrénjét idézte: Álmodtam egy világot magamnak/Itt állok a kapui előtt/Adj erőt, hogy be tudjak lépni/Van hitem a magas falak előtt.

„Ez a pár sor igaz a mai elsősök életére is. Hisz tudjuk, hit kell ahhoz, hogy az ember egy álmot megvalósíthasson. Emellett Ludwig Wittgenstein filozófus is azt mondja: tudásom alapja a hit. Ha nem hiszek el alapigazságokat, akkor az örök kételkedés munkál bennem, és semminek a végéra soha nem járok. Ma ez különösen igaz, hisz, akik megalapították az intézményt, s akik ma ennek tanulói lesznek, álmodtak egy világot, s ma Isten házából hittel indulhatnak ennek az álomnak a megvalósítása felé”

–  hangsúlyozta.

Végül a történelmi egyházak képviselői Isten áldását kérték a megjelentek életére, munkájára.

Az ünnepség a Szózat eléneklésével zárult.

This slideshow requires JavaScript.

Kurmay Anita