Відділення англійської філології

Контакти:

Адреса для листування: Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці II, Кафедра філології, відділення англійської філології, площа Кошута, 6, 90202 Берегово, Закарпаття, Україна
Телефон : +380 3141 429 76, +380 3141 429 76, (+124 для міжнародних дзвінків) а також 031-41-429-76, (+124 для міжміських дзвінків по Україні).
Fax: (031-41) -234-62.
E-mail: filologia@kmf.uz.ua
Кафедра: аудиторія «Дабаш»




Життя кафедри очима студентів

Більшість викладачів є штатними працівниками, кілька асистентів (К. Фодор, К. Гнатик, Л. Сіладі) – колишні випускники закладу – нині є аспірантами у різних вишах України або Угорщини. Викладач німецької мови Ілона Лехнер захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософії у Будапештському університеті імені Лоранда Етвеша. У 2015 році на кафедру запрошено викладача англійської мови як іноземної, доктора філософії, ірландця Гранвіля Піллара, який з 2018 року є штатним працівником закладу. Американські волонтери Ерік та Стейсі Хуксема щотижня проводять заняття з англійської мови та англокраїнознавства для студентів першого курсу в рамках Американського клубу.

Викладачі беруть участь у програмі мобільності ERASMUS+, у рамках якої читають лекції в закордонних університетах, зокрема в Будапештському університеті імені Лоранда Етвеша в Угорщині. Співробітники відділення є учасниками вітчизняних та міжнародних конференцій, зокрема в Києві, Львові, Ужгороді та вишах Угорщини (Будапешт, Мішкольц, Залаегерсег), Румунії (Клуж-Напока), Австрії (Відень), Хорватії (Загреб, Суботиця), Бельгії (Брюссель), Словаччини (Комарно), США (Нью-Йорк); публікуються у вітчизняних та закордонних фахових журналах; видають підручники та монографії.

На кафедрі функціонують дві методичні групи: мовна та літературна. Основні напрямки досліджень:

  • методи навчання іноземних мов та культур у багатомовному середовищі;
  • підготовка викладачів англійської мови для навчальних закладів з мовами національних меншин;
  • історія зарубіжної літератури та аналіз літературного твору;
  • можливості застосування творів художньої літератури у процесі навчання іноземних мов;
  • актуальні проблеми перекладу та практика перекладу.

У рамках міжнародної освітньої та наукової співпраці відділення підтримує контакти з кафедрою англійської прикладної лінгвістики Печського національного університету (Угорщина), кафедрою полікультурної освіти та перекладу факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету, Закарпатським інститутом післядипломної педагогічної освіти та іншими закладами України та Угорщини. Викладачі є членами журі обласних та республіканських олімпіад з англійської мови та Малої Академії наук України. Вони мають тісні стосунки з асоціацією угорських учителів Закарпаття.

Викладачі дбають про талановите молоде покоління майбутніх фахівців – викладачів англійської мови, щороку готуючи їх до участі у роботі Колегіуму ім. Ілони Зріні.

У таблиці №1 наведено список студентів спеціальності, які упродовж останніх років були стипендіатами Колегіуму ім. Ілони Зріні.

Навчальний рік Студент Науковий консультант
2000-2002 Фодор Катерина науковий керівник: Сабов Тібор, консультант: Густі Ілона
2001-2003 Гіреш Емевка науковий керівник: Ковтюк Іштван, консультант: Фабіан Марта
2005-2008 Ковач Сільвія науковий керівник: Брензович Маріанна, консультант: Лізак Катерина
2006-2009 Надь-Коложварі Еніке науковий керівник: Ковтюк Іштван, консультант: Фабіан Марта
2008-2010 Бірта Ласло науковий керівник: Густі Ілона
2013-2015 Шітев-Матей Рейка науковий керівник: Густі Ілона
2016-2017 Ковач-Бакош Олександра Кітті науковий керівник: Густі Ілона
2016-2017 Шіпош Жужанна науковий керівник: Барань Адальберт
2017-2020 Качур Аннамарія науковий керівник: Густі Ілона

Таблиця №1. Список студентів спеціальності «англійська мова та література», стипендіатів Колегіуму ім. Ілони Зріні (джерело: База даних відділення англійської мови та літератури кафедри філології)

У 2009 р. студентка відділення  Надь Еніке взяла участь у XXIX Національній науковій студентській конференції Угорщини і зайняла перше місце. Національною науковою студентською радою вона була нагороджена золотою медаллю «Pro Scientia». Науковий керівник Ковтюк Іштван та консультант Фабіян Марта отримали диплом Національної наукової студентської конференції Угорщини.

 

У 2019/2020 навчальному році розпочато підготовку магістрів зі спеціальності «англійська мова та література». Наразі навчається 27 студентів денної та заочної форм навчання (18 студентів на першому та 9 на другому курсі).

Кафедрою організовано три міжнародні наукові конференції:

8–10 листопада 2002 року проведено Міжнародну наукову конференцію «Викладання іноземних мов у середовищі національних меншин». На пленарному засіданні виголошено доповіді відомих фахівців, зокрема, доктора Угорської академії наук, професора Маріанни Ніколов. Збірник тез доповідей конференції вийшов друком у 2004 році (Густі, 2004).

10–11 квітня 2014 року проведено Міжнародну наукову конференцію «Сучасні тенденції викладання іноземних мов та прикладної лінгвістики у XXI столітті: відповідь на виклики» у двох секціях: «Мовна педагогіка» та «Прикладна лінгвістика».

Серед пленарних доповідачів були доктор Угорської академії наук, професор Пейтер Медєші (Будапештський університеті мені Лоранда Етвеша, Угорщина), професор Маріаннa Ніколов (Університет Печа, Печ), доктор педагогічних наук, професор Едіт Контра (Будапештський університет імені Лоранда Етвеша, Угорщина), Джеррольд Франкет (Посольство США в Києві) та кандидат педагогічних наук, доцент Ілдико Орос. Збірник тез доповідей конференції вийшов друком у 2018 році (Густі–Лехнер, 2018).

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

27–28 березня 2018 року кафедра філології Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці II вперше організувала спільну Міжнародну наукову конференцію разом із кафедрою полікультурної освіти та перекладу факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету. Дводенний захід, який проводився в Закарпатському угорському інституті імені Ференца Ракоці II в Берегові, об’єднав викладачів, науковців, студентів та магістрантів 16 країн (Канада, США, Німеччина, Польща, Угорщина, Сирія, Йорданія, Японія, Індонезія тощо). Серед пленарних доповідачів були доктор Угорської академії наук, професор Пейтер Медєші (Будапештський університеті мені Лоранда Етвеша, Угорщина), доктор філософії у філологічних науках, доцент Вікторія Лебович (Будапештський університет імені Лоранда Етвеша, Угорщина), доктор габілітований, професор Ілдико Ванчо (Університет Костянтина Філософа в Нітрі). Серед доповідачів були науковці із різних європейських вишів, зокрема: Paula Virag та Irina Liuba Horvat (Румунія), Dr Artur Wołek і Dr Michal Wawrzonek (Польща), Masayuki Koga (Японія), Dr Éva Illés та Dr Edit H. Kontra (Угорщина), Dr Ildikó Vancsó (Словаччина), Noémi Szabó, Éva Csillik, Viktória Peleskei, Darin Nshiwi, Failasofah Failasofah, Aziez Feisal, Alkhrisheh Hazim, Afshar Naeimeh та викладачі Ужгородського національного університету – Мишко Світлана, Тодорова Наталія, Ляшина Алла, а також науковці інших вишів України.

Робота конференції проводилася паралельно у шести секціях з таких тем: «Мультикультурна освіта і викладання іноземних мов», «Мовна політика та мовне планування», «Мовний ландшафт – теорія і практика», «Прикладне мовознавство», «Мовні навички у ХХІ столітті», «Теорія і практика перекладу – тенденції та перспективи розвитку», «Історичні та політичні основи міжнародних відносин».

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Тези доповідей опубліковано у виданні за редакцією Е. Нодь-Коложварі та С. Ковач (Берегово, 2018).


Викладачі кафедри

Працівник Посада Науковий ступінь, Вчене звання
Берегсасі Аніко Ференцівна завідувач кафедри, професор доктор з гуманітарних наук, доцент
Баняс Володимир Володимирович доцент кандидат філологічних наук
Баняс Наталія Юліанівна доцент кандидат філологічних наук, доцент
Барань Адальберт Бейлович доцент кандидат філологічних наук, доцент
Врабель Томаш Томашович доцент кандидат філологічних наук, доцент
Гладоник Гергель Васильович викладач
Гнатик Каталін Бейлівна доцент доктор філософії з галузі знань освіта, педагогіка
Горенко Олена Павлівна доцент доктор філологічних наук, доцент
Густі Ілона Іштванівна доцент доктор філософії з галузі освіта, педагогіка, доцент
Демецька Владислава Валентинівна професор доктор філологічних наук, професор
Лізак Катерина Михайлівна доцент
Леврінц Маріанна Іванівна професор доктор педагогічних наук, професор
Лехнер Ілона Густавівна доцент доктор філософії з галузі філологічні науки, доцент
Надь-Коложварі Еніке Адальбертівна старший викладач
Сіладі Василь Васильович доцент доктор філософії з галузі знань освіта, педагогіка, доцент
Фабіян Марта Юліївна доцент
Ференц Вікторія Стефанівна доцент доктор філософії з галузі знань філологічні науки
Фодор Катерина Йосипівна доцент доктор філософії з галузі знань освіта, педагогіка